Rozliczenie PIT 2019. Co można odliczyć od podatku? Nowe ulgi podatkowe w 2020 roku

Zeznania podatkowe można składać od 15 lutego aż do 30 kwietnia. Podatnicy mogą skorzystać z licznych ulg podatkowych, w tym trzech, które obowiązują po raz pierwszy w zeznaniu za 2019 roku. Przypominamy, co można odliczyć od podatku.

Termin składania zeznań podatkowych dla większości podatników mija 30 kwietnia. Podatnicy mogą skorzystać z licznych ulg, dzięki którym zwrot podatku jest odpowiednio wyższy. Wśród nich znajdują się znane ulgi, jak chociażby na dziecko czy dla niepełnosprawnych, ale rokrocznie przygotowywanych jest wiele innych bonifikat. Ponadto, w rozliczeniu za 2019 roku można skorzystać z nowych ulg. 

>>> Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy

Zobacz wideo

PIT za 2019 roku. Co nowego możemy odliczyć?

Ulga, która dotyczy największej liczby podatników, to zwolnienie z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Skorzystać z tego mogą jedynie osoby, których dochód nie jest wyższy niż 85 528 zł i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę bądź zlecenie (samozatrudnieni bądź na umowie o dzieło rozliczają się na normalnych warunkach). Jako że ustawa weszła w życie w ciągu roku to limit dochodowych wynosi 35 636 zł. 

W rozliczeniu PIT za 2019 roku skorzystać można także z ulgi termomodernizacyjnej. Osoby, które wykonają remont domu jednorodzinnego, dzięki któremu zmniejszy się ilość niezbędnej energii mogą odliczyć na 53 tys. zł przeznaczonych na wydatki z tym związane. 

Od 2020 roku można również odliczyć darowiznę na cele edukacji zawodowej. Chodzi o środki przekazane szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe oraz innym publicznym placówkom. Maksymalny poziom odliczeń z tego tytułu to 6 proc. osiągniętego dochodu. 

Zeznanie podatkowe za 2019 roku. Jakie inne ulgi możemy odliczyć? 

Przy rozliczaniu podatków warto skorzystać z usługi Twój e-PIT, w której po zalogowaniu na stronie można zaakceptować gotową deklarację podatkową, zmienić część danych, odrzucić przygotowany PIT, a także odliczyć ulgi. 

Więcej o: