PIT 2020. Trzy nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć w deklaracji podatkowej?

Trwa okres rozliczania się z urzędem skarbowym. W tym roku pojawiły się trzy nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć w deklaracji podatkowej?

30 kwietnia rokrocznie mija termin rozliczenia się urzędem skarbowym. W tym roku ze względu na trwający kryzys, czas ten wydłużono o miesiąc, do 1 czerwca. Przepisy zostały jednak źle skonstruowane i w teorii przekraczając termin kwietniowy, trzeba zapłacić karne odsetki. W Dzienniku Ustaw jest już jednak rozporządzenie dotyczące zaniechania poboru odsetek za zwłokę w okresie od 1 maja do 1 czerwca 2020 roku.

Jeśli nie złożymy dokumentów sami, skarbówka zrobi to za nas automatycznie. To nowość, która pozwala uniknąć kar za spóźnienia. Warto jednak przejrzeć swoją deklarację podatkową i złożyć ją samemu, ponieważ zostawiając to urzędowi skarbowemu, nie uzyskamy jednej z licznych ulg. Można to zrobić przez portal "Twój e-PIT". Rozliczając się przez internet, szybciej otrzymamy zwrot podatku, na którego przesłanie urząd ma 45 dni. 

Zobacz wideo Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy

Trzy nowe ulgi podatkowe 

Największą zmianą w rozliczeniu podatkowym w tym roku jest wprowadzenie tzw. ulgi dla młodych. Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, mogą skorzystać ze zwolnienia z odprowadzania podatku dochodowego. Ulga standardowo będzie przysługiwać osobom, których dochód nie przekroczył 85 528 zł. W tym roku limit wynosi tylko 35 636 zł, ponieważ ulgę wprowadzono w trakcie 2019 roku. Ulga dla młodych nie przysługuje osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Od tego roku można odliczyć również ulgę termomodernizacyjną, przysługującą osobom, które zdecydowały się na remont, skutkujący spadkiem zużycia energii (np. montaż paneli fotowoltaicznych). Maksymalna wysokość ulgi to 53 tys. złotych.

Ostatnia nowość to odliczenie darowizny na cele edukacji zawodowej, w wysokości max. 6 proc. osiągniętego dochodu.

PIT 2020. Lista ulg podatkowych w rozliczeniu podatkowym za 2019 rok: