PIT 2020. Do kiedy rozliczyć podatki? Ostatnie dni na złożenie deklaracji lub korekty

Rząd wydłużył termin rozliczenia podatkowego za 2019 rok, ale i ten termin już mija. PIT 2020 można składać jeszcze tylko przez parę. Do kiedy można rozliczyć podatki lub złożyć korektę? Odpowiadamy.

W tym roku jeszcze przed pandemią został wprowadzony nowy sposób rozliczania podatków, który ułatwia i przyśpiesza proces dla większości podatników. W związku z koronawirusem doszło jednak do przesunięcia terminu na rozliczenie podatków, co wprowadziło zamieszanie dot. kto i kiedy może się rozliczyć. 

PIT 2020. Do kiedy trzeba rozliczyć podatki?

Rozliczenie z urzędem skarbowym w tym roku jest możliwe o miesiąc dłużej, a dokładnie do 1 czerwca (ponieważ 31 maja to niedziela). Mimo wydłużenia tego terminu nie zmienił się automatyczny system rozliczenia na formularzach PIT-36 i PIT-37. W tym roku urząd skarbowy złożył deklarację automatycznie za każdego, kto rozlicza się na rzeczonych formularzach i nie zrobił tego przed końcem kwietnia.

Oznacza to, że wszystkie deklaracje podatkowe PIT-36 i PIT-37 zostały już rozliczone. Można jednak jeszcze przez tę parę dni złożyć korektę zeznania, nie narażając się na żadne konsekwencje. 

Z wydłużenia czasu na rozliczenie ze skarbówką, skorzystały przede wszystkim te osoby, których formularze nie są rozliczane automatycznie, tj. PIT-38 i PIT-39 oraz PIT-OP. 

Rozliczenia można dokonać przez portal Twój e-PIT. Od momentu złożenia deklaracji przez internet urząd skarbowy ma 45 dni na dokonanie zwrotu podatku. W przypadku deklaracji papierowych okres ten wynosi trzy miesiące.

PIT 2020. Lista ulg podatkowych w rozliczeniu podatkowym za 2019 rok:

Więcej o: