Od środy wracają loty międzynarodowe z Polski. Kiedy operacje wznowią Ryanair, WizzAir, LOT i inne linie?

Bartłomiej Pawlak
Loty krajowe dozwolone są już od kilkunastu dni, a od środy pierwsze pasażerskie samoloty polecą za granicę. Na razie wyłącznie do krajów Unii Europejskiej. Nie wszystkie linie lotnicze planują jednak wznawiać działalność w czerwcu. Sprawdziliśmy, kiedy najpopularniejsi przewoźnicy wracają do latania z i do Polski.

Polska wznawia lotniczy ruch pasażerski po długiej (3-miesięcznej) przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa. Pierwsze samoloty pojawiły się na polskim niebie już 1 czerwca, jednak były to jedynie połączenia krajowe realizowane przez LOT.

W nocy z wtorku na środę (z 16 na 17 czerwca) Polska otworzy swoje lotnicze granice z krajami Unii Europejskiej, a przewoźnicy będą mogli już wznowić loty międzynarodowe z Polski. Polacy polecą więc do państw UE, które otworzyły się już na zagranicznych turystów (ich listę można znaleźć w TYM miejscu). Wiele linii lotniczych ogłosiło jednak, że nie ruszy z połączeniami od razu. Kiedy i jaką linią polecimy za granicę?

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Ryanair

Największy przewoźnik operujący w Polsce już kilka tygodni temu ogłosił, że nie spodziewa się powrotu lotów w maju i czerwcu. Linia potwierdziła to zresztą na początku tego miesiąca. Ogłosiła wtedy, że pierwsze loty międzynarodowe z i do Polski ruszą na początku lipca.

W poniedziałek Ryanair potwierdził, że od 1 lipca zostanie wznowionych prawie 200 połączeń z i do naszego kraju. Najprawdopodobniej będą to wyłącznie trasy międzynarodowe z innymi krajami Unii Europejskiej, m.in. z miastami we Włoszech czy Hiszpanii.

Cieszymy się z przywrócenia prawie 200 tras z/do Polski już od 1 lipca w ramach naszego letniego rozkładu lotów. Jesteśmy przekonani, że przewiezienie milionów pasażerów pobudzi gospodarkę i pomoże uratować tysiące miejsc pracy. To także doskonała okazja dla osób, które w związku z anulowaniem wiosennych lotów z powodu pandemii otrzymały vouchery i teraz chciałyby z nich skorzystać

- powiedziała dyrektor sprzedaży i marketingu Ryanaira w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach, Olga Pawlonka.

Mimo zapowiedzi, w rozkładzie Ryanaira znajdziemy nieliczne połączenia, które mają ruszyć jeszcze w ostatnim tygodniu czerwca (np. loty do z Warszawy do Barcelony). Teoretycznie możemy też kupić bilety na pierwsze dni lipca do miejsc poza Europą (np. Izrael), jednak te najprawdopodobniej nie będą mogły się odbyć. Wznowienie ruchu poza Unię Europejską zależeć będzie od przyszłych decyzji rządów Polski i poszczególnych krajów.

Wciąż uziemione zostaną też wszystkie loty krajowe realizowane przez Ryanaira, czyli połączenia z Krakowa do Szczecina i Gdańska oraz trasa Wrocław - Gdańsk. Wynika to z małej opłacalności tak krótkich tras, zwłaszcza w czasie, gdy zainteresowanie podróżami lotniczymi pozostaje na bardzo niskim poziomie. Zgodnie z rozkładem Ryanaira trasy te zostaną wznowione we wrześniu.

WizzAir

WizzAir, czyli druga z największych tanich linii lotniczych działających w Polsce wróci do latania z i do naszego kraju już w środę. Jak donosił przed kilkoma dniami portal Fly4Free, WizzAir szykuje się do wznowienia połączeń od 17 czerwca. Szef węgierskiej linii lotniczej tłumaczył w rozmowie z serwisem, że przewoźnik jest gotowy do ponownego poderwania samolotów już od dawna, jednak przeszkadzały w tym rządowe zakazy przedłużane "najczęściej w ostatnim możliwym momencie".

Warto zauważyć, że Wizzair już od pewnego czasu sprzedaje bilety na loty, które wedle obecnie obowiązujących regulacji nie będą mogły się odbyć. W systemie rezerwacyjnym WizzAira znajdują się zarówno trasy do miejsc w Europie, do których faktycznie będziemy mogli polecieć, jak i połączenia z krajami, które pozostają dla Polaków zamknięte.

Loty Wizzair - WAW-BCNLoty Wizzair - WAW-BCN fot. zrzut ekranu ze strony wizzair.com

Teoretycznie możemy kupić zatem m.in. loty do Barcelony na 17 czerwca, do Kijowa na 18 czerwca lub do Tel Awiwu na 1 lipca, ale zgodnie z obecnymi przepisami, loty te będą musiały zostać odwołane. Hiszpania otwiera swoje granice dla podróżnych z krajów UE oraz Schengen dopiero 21 czerwca. Ukraina choć sama (pod warunkiem m.in. obowiązkowej kwarantanny) zniosła zakaz lotów, nie należy do Unii Europejskiej (więc nie wylecimy do niej z Polski), a Izrael nie dość, że nie jest w UE, pozostaje zamknięty dla wszystkich obcokrajowców do odwołania.

PLL LOT

Narodowy przewoźnik LOT od 1 czerwca lata na trasach z Warszawy do Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz z Krakowa do Gdańska. Linia ogłosiła jednak, że od 20 czerwca do siatki dołączą dwie kolejne "krajówki": Kraków - Olsztyn-Mazury oraz Rzeszów - Gdańsk.

PLL LOT wciąż nie zapowiedział oficjalnie daty wznowienia połączeń międzynarodowych. Linia podobno przygotowuje się do wznowienia lotów, dostosowując własną siatkę połączeń. W systemie rezerwacyjnym polskiego przewoźnika widnieje jednak informacja o odwołaniu wszystkich lotów międzynarodowych do 30 czerwca.

Pierwsze loty za granicę można kupić w LOT już na 1 lipca. W systemie dostępne są zarówno połączenia europejskie, jak i dalekie, międzykontynentalne loty, np. do Los Angeles lub Pekinu. Możemy spodziewać się, że przynajmniej część z nich się nie odbędzie.

Loty LOT WAW-LAXLoty LOT WAW-LAX fot. zrzut ekranu ze strony lot.pl

EasyJet

EasyJet przed pandemią koronawirusa operował z Polski do kilku ciekawych miast, do których nie dolecimy tanimi liniami - m.in. z Warszawy do Berlina lub Genewy. Część z tras zostało skasowanych jeszcze przed startem pandemii, jednak kryzys związany z koronawirusem dodatkowo zmniejszył obecność EasyJeta w Polsce.

Jak informowało kilka dni temu Fly4Free, z systemu rezerwacyjnego przewoźnika zniknęło ostatnie już połączenie z Warszawy (do Bazylei). Wcześniej linia skasowała też trasy z Gdańska. Przewoźnik jest jeszcze obecny teoretycznie w Krakowie, jednak biletów na połączenia ze stolicy Małopolski nie da się kupić na terminy do końca sierpnia. EasyJet wciąż nie ogłosił, czy i kiedy wróci do Polski.

KLM, Air France, Lufthansa i inni 

Kolejne linie lotnicze, które podobnie, jak WizzAir wznowią operacje w Polsce już w środę, to AirFrance i KLM (obie linie tworzą jeden holding lotniczy). Pierwsza z nich poleci już 17 czerwca z Warszawy do Paryża, a druga do Amsterdamu. KLM pojawi się też w Krakowie 29 czerwca, a Air France wróci do stolicy Małopolski 3 lipca.

Powrót do Polski planują również linie lotnicze Grupy Lufthansa (w jej skład wchodzą m.in. Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS czy Brussels Airlines). Połączenia z Warszawy i Krakowa do wybranych miast dostępne są w systemie rezerwacyjnym już od 17 czerwca.

=Lotnisko Chopina przygotowuje sie do otwarcia na loty krajowe=Lotnisko Chopina przygotowuje sie do otwarcia na loty krajowe Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Branża lotnicza pisze list do premiera

Warto pamiętać jednak, że loty pasażerskie w czerwcu, lipcu (oraz najprawdopodobniej w kolejnych miesiącach) będą podlegać wielu obostrzeniom. To m.in. konieczność noszenia maseczki przez cały lot, zachowywanie wymaganych odstępów na lotniskach oraz mierzenie temperatury przed wejściem na pokład. Wiadomo już, że osoby z gorączką (38 stopni Celsjusza lub więcej) nie będą wpuszczane do samolotu.

Najbardziej kontrowersyjny wydaje się zapis ograniczający liczbę zajętych miejsc w samolocie do 50 proc. Protestują przeciwko temu linie lotnicze, wskazując w liście do premiera, że polskie służby zbytnio nadinterpretują zalecenia Komisji Europejskiej. Autorzy listu podkreślają, że w takiej sytuacji "aby rachunek ekonomiczny się zgadzał, ceny biletów lotniczych powinny wzrosnąć dwukrotnie". Na taką podwyżkę nie będzie ich zdaniem stać "zwykłych ludzi i pracowników dotkniętych recesją". 

Czytaj też: LOT tnie pensje pracownikom, ale nie członkom zarządu. Horała: Pracują prawie 24 godziny na dobę

Więcej o: