Ile kredytu hipotecznego można dostać przy 8 tys. zł dochodu? Jaka będzie miesięczna rata?

Rodzina "dwa plus jeden", posiadająca 8 tys. zł dochodu miesięcznie, może otrzymać kredyt hipoteczny w wysokości nawet 900 tys. zł. Ile wyniesie rata pożyczki? Ile wkładu własnego trzeba posiadać?

Trzyosobowa rodzina zarabiająca miesięcznie 8 tys. zł netto może otrzymać kredyt hipoteczny na 30 lat na około 800 - 900 tys. zł - tak wynika z porównania zamieszczonego przez bankier.pl. Kredytobiorcy muszą spełnić szereg wymagań. Przede wszystkim dwójka osób dorosłych nie może posiadać zobowiązań finansowych, a ich dochody muszą pochodzić z umów o pracę na czas nieokreślony. Wpływ na wysokość kredytu ma również udział wkładu własnego. 

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Kredyt hipoteczny przy dochodzie 8 tys. zł miesięcznie. Banki najczęściej oferują 800 tys. zł 

W analizie pod uwagę wzięto 12 popularnych banków funkcjonujących na rynku w Polsce. Przy założeniu, że małżeństwo posiada 30 proc. wkładu własnego, zaledwie jeden bank jest skłonny zaoferować kwotę powyżej 900 tys. zł. W większości ofert maksymalna zdolność kredytowa oscyluje na poziomie 800-880 tys. zł. W tym przedziale zmieściło się sześć instytucji. Przy takim kredycie i 30 proc. wkładu własnego może pozwolić sobie na zakup nieruchomości o wartości sięgającej 1,2 mln zł. Co ciekawe, najbardziej konserwatywny bank zaoferował zaledwie 600 tys. zł kredytu. 

Jako że z racji pandemii koronawirusa banki zaostrzyły politykę kredytową, wpływ na wysokość ofert kredytowych ma wysokość wkładu własnego. Widać to na przykładzie owego porównania. Przy 20 proc. wkładu własnego maksymalna oferta banku wynosi 880 tys. zł, a tylko pięć banków jest skłonnych dać kredyt w wysokości powyżej 800 tys. zł. Najniższa oferta to z kolei 540 tys. zł. 

Kredyt hipoteczny. Ile wyniesie rata kredytu? 

Głównym problemem kredytów hipotecznych na wysokie kwoty jest wieloletnie obciążenie budżetu domowego. Rata kredytu hipotecznego na 30 lat na wyżej wymienione kwoty może wynosić nawet 3,4 tys. zł. W większości przypadków trzeba bankom oddawać 3 tys. zł. Taka kwota to około 40 proc. dochodów. 

Kredyty hipoteczne korzystnego jak nigdy

Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopy procentowe. Obecnie wynoszą one 0,10 proc. Zyskują na tym osoby mające kredyty hipoteczne, gdyż udzielane są przy zmiennej stopie procentowej. W przypadku pożyczki w wysokości 300 tys. zł rata na przestrzeni zaledwie pięciu miesięcy spadła o ponad 200 zł. Niektóre banki nie uwzględniają w oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych pełnego spadku stawki WIBOR, co oznacza, że klienci płacą więcej, niż powinni.

Należy także pamiętać, że obecnie nie jest już tak łatwo o kredyt hipoteczny, jak miało to miejsce jeszcze kilka miesięcy temu. Ze względu na destabilizację gospodarki spowodowaną pandemią koronawirusa banki zaostrzyły politykę kredytową. 

Więcej o: