Chcesz wyjechać jak Krystyna Pawłowicz? Wyjaśniamy, kto może zostać gościem hotelu uzdrowiskowego

Hotele mogą wznowić działalność od 12 lutego, ale już teraz niektóre obiekty są czynne - w jednym z nich przebywała m.in. Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Z usług tego typu obiektów nie każdy może jednak skorzystać. Wyjaśniamy związane z tym wymogi.

W weekend polskie media obiegła wiadomość, że Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego i była posłanka PiS, została ewakuowana z hotelu w Solcu-Zdroju. Straż pożarna poinformowała, że w jednym z pomieszczeń technicznych doszło do niewielkiego pożaru. 

Zakopane - jedno z miejsc najczęściej wybieranych na 'czerwcówkę'Podhale. Inwestorzy chcą kupować biznesy górali za bezcen

Hotele mogą działać pomimo pandemii? Wyjaśniamy

W mediach pojawiły się też wątpliwości dotyczące tego, czy pobyt w hotelu jest zgodny z prawem. Branża może bowiem wznowić działalność dopiero 12 lutego. 

Okazuje się jednak, że hotel, w którym przebywała Pawłowicz, świadczy usługi rehabilitacyjne. "Podczas wypełniania karty rejestracyjnej muszą Państwo wybrać rodzaj pobytu, że są Państwo pacjentem lub jego opiekunem, w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej" - czytamy w komunikacie hotelu. 

Właściciele obiektu wyjaśniają, że zameldowanie można uzyskać wyłącznie na podstawie skierowania albo innego dokumentu potwierdzającego, że pacjentowi ma zostać udzielone świadczenie opieki zdrowotnej w postaci rehabilitacji ambulatoryjnej.

Goście hotelu muszą przestrzegać restrykcji

Potencjalni goście nie muszą szukać lekarza, który wystawi skierowanie, na własną rękę. Mają możliwość uzyskania skierowania od lekarzy z Centrum Rehabilitacji należącego do spółki prowadzącej obiekt. Cena konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą wynosi 50 zł. Gość hotelu musi też poddać się wskazanym zabiegom - minimum jednemu na dobę. 

Pobyt rehabilitacyjny nie zwalnia gości z obowiązku przestrzegania reżimu sanitarnego. Zgodnie z przepisami goście hotelowi muszą zasłaniać usta oraz nos - zarówno podczas zabiegów, jak i rozmów z pracownikami. Obsługa informuje też o konieczności częstego mycia i dezynfekowania rąk oraz zachowania dystansu od pozostałych osób na terenie hotelu wynoszącego co najmniej dwa metry. 

Zobacz wideo Czy w "Koalicji 276" jest miejsce dla Jarosława Gowina?

Od 12 lutego otwarte hotele, kina i teatry. Będą limity miejsc

Hotele, które nie świadczą usług rehabilitacyjnych, będą mogły wznowić działalność w najbliższy piątek. - W połowie lutego otworzymy część miejsc, które były do tej pory niedostępne. Nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych do 50 procent obłożenia miejsc. Podobnie z kinami i teatrami, gdzie również będzie obowiązywał limit 50 procent dostępnych miejsc - powiedział na zeszłotygodniowej konferencji prasowej w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Gość dwukrotnie dzwonił na policję z donosem na hotel, w którym się zatrzymał - zdjęcie ilustracyjneOtwarcie hoteli. Kurorty może czekać oblężenie. "Absolutny rekord liczby zapytań"

Korzystać będzie można też z obiektów sportowych położonych na zewnątrz. Siłownie nadal muszą zostać zamknięte. - Otwieramy sport na zewnątrz, korty, sport amatorski na świeżym powietrzu, stoki narciarskie, ale i baseny. Decydujemy się na otwarcie basenów, bo tam zagrożenie związane z zakażeniem się wirusem jest mniejsze niż w innych zamkniętych przestrzeniach, choć oczywiście istnieje. Apelujemy o odpowiedzialność - reżim sanitarny musi być bezwzględnie przestrzegany - stwierdził obecny na konferencji minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Czytaj też: Sanepid chce pozorować kontrole żywności, by zamykać gastronomię? RPO podejmie działania ws. "wytycznych"

Więcej o: