Boeingi 737 MAX wracają do użytku. Pasażerowie boją się latać, ale pieniędzy za bilet nie odzyskają

Po dwóch latach maszyny Boeing 737 MAX wracają do użytku. Wszystkie samoloty tego typu były uziemione z powodu dwóch katastrof lotniczych. Z tego powodu pasażerowie mają obawy, czy samoloty są bezpieczne.

Boeingi 737 MAX przez długi czas były uważane za bardzo bezpieczne samoloty pasażerskie. Na przełomie 2018 i 2019 roku doszło jednak do dwóch katastrof lotniczych z ich udziałem, w których zginęło 346 osób. Po katastrofie w Etiopii samoloty zostały uziemione przez odpowiednie służby nadzoru bezpieczeństwa ruchu lotniczego.

Zobacz wideo Ten ogromny boeing będzie miał składane skrzydła

Boeing 737 MAX wracają do użytku. PLL LOT zapowiada przywrócenie ich w sezonie letnim

Po dwóch latach samoloty tego typu wracają do użytku. W listopadzie ubiegłego roku Amerykanie zezwolili na ich loty, natomiast w lutym bieżącego roku pierwsze Boeing 737 MAX pojawił się nad europejskim niebem. Na razie w Europie odbywają się loty techniczne. PLL LOT również poinformował o tym, że w sezonie letnim samoloty tego typu będą obsługiwać rejsy pasażerskie

Enter Air chce przenieść loty z Warszawy do Pyrzowic Boeing 737 MAX po raz pierwszy od dawna zabrał pasażerów. Maszyny były uziemione po katastrofach

Pasażerowie boją się latać Boeingami 737 MAX

Jak podaje money.pl, katastrofy sprzed dwóch latach zostawił ślad w pamięci pasażerów, którzy nie chcą i boją się latać Boeingami 737 MAX. Serwis przedstawił badania przeprowadzone na zlecenie banku Barclays. Spośród przepytanych 1800 Europejczyków i Amerykanów jedynie 19 proc. podróżnych stwierdziło, że czułoby się komfortowo, lecąc Boeingami 737 MAX. Pozostali zaznaczyli, że już nigdy nie będą czuć się bezpiecznie. Dodatkowo 20 proc. ankietowanych poczeka kilka miesięcy nim zdecyduje się na podróż tego typu samolotem, a 23 proc. - ponad rok. 

Świnoujście, 5 marca 2021 r. Uroczyste rozpoczęcie wiercenia tunelu pod Świną Tunel w Świnoujściu niepokoi niemieckie kurorty. Boją się odpływu turystów

Zwrot pieniędzy za bilet w razie obaw? Eksperci wyjaśniają, czy to możliwe 

W związku z tym nasuwa się pytanie, czy linie lotnicze będą musiały zwracać pieniądze pasażerom, którzy nie będą chcieli latać Boeingami. Według Kariny Lisowskiej, rzeczniczki prasowej ULC, mimo zrozumiałych obaw, samoloty nie będą objęte żadnymi ograniczeniami na terenie UE, co oznacza, że linie lotnicze nie będą musiały zamieniać pasażerom biletów bądź zwracać pieniędzy. 

- Jeśli samolot przeszedł certyfikację i został dopuszczony do eksploatacji, to znaczy, że jest bezpieczny i ktoś daje na to gwarancje. Unia Europejska ściśle przestrzega norm bezpieczeństwa i dopuszcza na swój rynek tylko tych przewoźników lotniczych, którzy spełniają wszystkie wymogi techniczne - tłumaczy cytowany przez money.pl mec. Krzysztof Bogusz, specjalizujący się w prawie lotniczym. 

Więcej o: