Ustawa dezubekizacyjna. Emeryci walczą o wyższe świadczenia. Wpłynęło już 25 tys. odwołań

Emeryci, których dotyczy ustawa dezubekizacyjna, walczą o wyższe świadczenia w sądzie. Jak dotąd wpłynęło około 25 tys. odwołań w tej sprawie. Jedną z kluczowych kwestii będzie rozstrzygnięcie przez Trybunał Konstytucyjny, czy przepisy naruszają zapis mówiący o niedziałaniu prawa wstecz.

Ustawa dezubekizacyjna została wprowadzona w 2017 roku. Zgodnie z jej założeniami byli działacze Służb Bezpieczeństwa PRL mają otrzymywać emeryturę w wysokości przeciętnego świadczenia. Według danych ZUS jest to 2,5 tys. zł. Ustawa dotyczy blisko 40 tys. emerytów. Jako że jest w niej sporo niejasność, spora część osób domaga się praw w sądzie. 

Zobacz wideo Biznes od roku walczy z pandemią. Jakich rozwiązań szukają firmy?

Ustawa dezubekizacyjna. 25 tys. odwołań w warszawskim sądzie 

Jak poinformował portal biznes.radiozet.pl za PAP, warszawski sąd otrzymał 25 tys. zł odwołań od decyzji o obniżeniu świadczeń byłym funkcjonariuszom Służb Bezpieczeństwa PRL. Rozpatrzono 9,4 tys. spraw, zaś decyzja została zmieniona w 228 przypadkach. Obecnie 11 804 spraw zostało zawieszonych w związku z postępowaniem prowadzonym przez Trybunał Konstytucyjny

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kopalni Węgla Kamiennego Ruch Ruda Bielszowice, Ruda Śląska 19.09.2018 (zdjęcie ilustracyjne) Związkowcy: 120 tys. zł "na rękę" dla górnika za odejście z zawodu. "Pakiety osłon uzgodnione"

Dezubekizacja. Czy to zgodne z zasadą o prawie niedziałającym wstecz? TK to oceni

Jedną z kluczowych kwestii jest fakt, czy ustawa dezubekizacyjna nie jest sprzeczna z zasadą mówiącą o działaniu prawa wstecz. Takie pytanie zadał sąd okręgowych w Warszawie, ale ta kwestia nie została jeszcze rozważona przez Trybunał Konstytucyjny.

Ta ulga podatkowa to hit. Polacy średnio oszczędzają dzięki niej ponad 14 tys. zł na głowę Ta ulga podatkowa to hit. Polacy średnio oszczędzają dzięki niej ponad 14 tys. zł na głowę

W 2020 roku Izba Pracy Sądu Najwyższego zaznaczyła jednak, że działalność emerytów związanych ze SB powinna być oceniana indywidualnie na podstawie ich czynów oraz okoliczności sprawy.  Rozstrzygnięcia organów nie konkurują ze sobą, gdyż TK decyduje o zgodności z konstytucji, natomiast Izba Pracy rozważa kwestię interpretacji przepisów. 

Więcej o: