26 tys. pracowników Tauronu może odetchnąć. Rząd nie planuje fuzji PGE z Tauronem

Nie ma w planach połączenia PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Tauronu, poinformował wiceminister aktywów Państwowych Artur Soboń. To odpowiedź na wątpliwości związkowców drugiej ze spółek.

Jak informuje bizblog.pl, związkowcy z Tauronu od wielu tygodni powtarzają, że celem wydzielenia aktywów węglowych przez rząd jest w rzeczywistości likwidacja spółki, w której pracują. Obawiają się, że może to oznaczać utratę zatrudnienia przez 26 tys. pracowników spółki. Rozważana jest nawet demonstracja pod siedzibą PiS w Warszawie. Póki co jednak związkowcy zaapelowali o pomoc do szefa "Solidarności" Piotra Dudy. 

Chcą nas omamić średnikami w zamian na zgodę na transformację rodem z lat 90. ubiegłego stulecia

- przekonywał niedawno Bogdan Tkocz, wiceprzewodniczący Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w Grupie Tauron.

Zobacz wideo Wszyscy górnicy stracą pracę? „Mówimy o likwidacji branży, a nie restrukturyzacji”

Tauron i PGE nie zostaną połączone

Samo PGE tłumaczy natomiast, że nie jest zainteresowane aktywami węglowymi

Zgodnie z nową strategią Grupy PGE obszary inwestycji, którymi jesteśmy zainteresowani, są jasno określone. Strategia ta nie zakłada zaangażowania w aktywa węglowe

- przekazała Małgorzata Babska, rzeczniczka prasowa PGE.

Węgiel, zdjęcie ilustracyjne1064 mld złotych kosztowałoby trwanie przy węglu. Więcej niż transformacja

Informacje te potwierdził wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń.

Nie pracujemy nad połączeniem Taurona i PGE. W tej chwili MAP zajmuje się przygotowaniem do wydzielenia aktywów węglowych z naszych spółek energetycznych do odrębnego podmiotu lub podmiotów

- przytacza słowa Sobonia serwis stockwatch.pl za ISBNews. Polityk doprecyzował, że resort w ogóle nie pracuje nad "konsolidacją aktywów spółek węglowych". Soboń poinformował o tym przed rozpoczęciem kolejnej rundy rozmów przedstawicieli rządu ze związkowcami z branży górniczej na temat nowej umowy społecznej. 

Kopalnia Węgla Kamiennego Janina spółki Tauron WydobycieW Tauronie burza po układzie rządu i górniczych związków

Niepewna sytuacja Tauronu

To już kolejny raz w ciągu ostatniego pół roku, gdy związkowcy z Tauronu poważnie obawiają się o przyszłość firmy ze względu na jej pracowników. We wrześniu wysłali do premiera Mateusza Morawieckiego list dot. sprawy ratowania Polskiej Grupy Górniczej funduszami z Polskiego Funduszu Rozwoju. Związkowcy zażądali wtedy od szefa polskiego rządu zaprzestania ratowania PGG kosztem Tauronu. 

Więcej o: