26 tys. pracowników Tauronu może odetchnąć. Rząd nie planuje fuzji PGE z Tauronem

Nie ma w planach połączenia PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Tauronu, poinformował wiceminister aktywów Państwowych Artur Soboń. To odpowiedź na wątpliwości związkowców drugiej ze spółek.

Jak informuje bizblog.pl, związkowcy z Tauronu od wielu tygodni powtarzają, że celem wydzielenia aktywów węglowych przez rząd jest w rzeczywistości likwidacja spółki, w której pracują. Obawiają się, że może to oznaczać utratę zatrudnienia przez 26 tys. pracowników spółki. Rozważana jest nawet demonstracja pod siedzibą PiS w Warszawie. Póki co jednak związkowcy zaapelowali o pomoc do szefa "Solidarności" Piotra Dudy. 

Chcą nas omamić średnikami w zamian na zgodę na transformację rodem z lat 90. ubiegłego stulecia

- przekonywał niedawno Bogdan Tkocz, wiceprzewodniczący Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w Grupie Tauron.

Zobacz wideo Wszyscy górnicy stracą pracę? „Mówimy o likwidacji branży, a nie restrukturyzacji”

Tauron i PGE nie zostaną połączone

Samo PGE tłumaczy natomiast, że nie jest zainteresowane aktywami węglowymi

Zgodnie z nową strategią Grupy PGE obszary inwestycji, którymi jesteśmy zainteresowani, są jasno określone. Strategia ta nie zakłada zaangażowania w aktywa węglowe

- przekazała Małgorzata Babska, rzeczniczka prasowa PGE.

Informacje te potwierdził wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń.

Nie pracujemy nad połączeniem Taurona i PGE. W tej chwili MAP zajmuje się przygotowaniem do wydzielenia aktywów węglowych z naszych spółek energetycznych do odrębnego podmiotu lub podmiotów

- przytacza słowa Sobonia serwis stockwatch.pl za ISBNews. Polityk doprecyzował, że resort w ogóle nie pracuje nad "konsolidacją aktywów spółek węglowych". Soboń poinformował o tym przed rozpoczęciem kolejnej rundy rozmów przedstawicieli rządu ze związkowcami z branży górniczej na temat nowej umowy społecznej. 

Niepewna sytuacja Tauronu

To już kolejny raz w ciągu ostatniego pół roku, gdy związkowcy z Tauronu poważnie obawiają się o przyszłość firmy ze względu na jej pracowników. We wrześniu wysłali do premiera Mateusza Morawieckiego list dot. sprawy ratowania Polskiej Grupy Górniczej funduszami z Polskiego Funduszu Rozwoju. Związkowcy zażądali wtedy od szefa polskiego rządu zaprzestania ratowania PGG kosztem Tauronu. 

Więcej o: