Wojna cenowa dyskontów. Lidl wprowadza do oferty testy na przeciwciała COVID-19

Testy Primacovid pojawią się w sprzedaży od piątku (26.03) i soboty (27.03) w cenie 39,99 zł za opakowanie. Lidl obniża również na stałe cenę masek jednorazowych.

Testy, które pojawią się w ofercie Lidla - w zależności od lokalizacji sklepu - już od piątku (26 marca) lub soboty (27 marca) to taki sam asortyment, jaki można znaleźć w Biedronce. W Lidlu będzie on jednak dostępny w niższej cenie - 39,99 zł za opakowanie (49,99 zł w sieci należącej do Jeronimo Martins). 

Zobacz wideo Czy zostaną wprowadzone kary za zagraniczne wyjazdy turystyczne? "W tej chwili nie dyskutujemy o takim rozwiązaniu"

Testy na przeciwciała w sklepach Lidla 

Lista sklepów, w których od piątku, 26 marca można zakupić testy, znajduje się pod tym linkiem. W sobotę natomiast produkt firmy Primacovid zostanie wprowadzony do sprzedaży w tych sklepach. Ponadto Lidl Polska w związku z aktualną sytuacją epidemiczną na stałe obniża od piątku, 26 marca, cenę masek jednorazowych na 2,99 zł/ 10 szt./ 1 opak. (z 3,90 zł).

Czy warto kupić test na przeciwciała COVID-19 z marketu?

Popularna sieć drogerii Super-Pharm także zdecydowała się wprowadzić do swojej oferty testy na przeciwciała koronawirusa. Wcześniej można było je kupić w sklepach sieci Biedronka. Testy sklepowe pokazują jedynie obecność przeciwciał, natomiast testy z krwi mogą dodatkowo wskazać, czy przeciwciał jest na tyle dużo, by mogły stanowić ochronę przed kolejnym zakażeniem.

Super-Pharm także wprowadziło do oferty testy serologiczne na przeciwciała COVID-19 Koronawirus. Super-Pharm wprowadza do oferty test na przeciwciała COVID-19

- Testy kasetkowe są testami jakościowymi, które odpowiadają krótko na pytanie o infekcję: "Tak" lub "Nie". Testy laboratoryjne z krwi są testami ilościowymi (lub półilościowymi). Bardzo precyzyjnie mierzą nie tylko obecność, ale również poziom przeciwciał, dzięki czemu można monitorować narastanie i obniżanie się tzw. miana - co ma znaczenie kliniczne - wyjaśniał w rozmowie z Gazeta.pl dr n. med. Maciej Jędrzejko.

Jak samodzielnie wykonać test z dyskontu?

W celu wykonania badania należy oczyścić palec, a następnie nakłuć przy pomocy dołączonego nakłuwacza i 2-3 krople krwi przenieść do fiolki z odczynnikiem. Producent podkreśla, że "szybkie testy serologiczne mogą być stosowane wyłącznie jako pomocnicze narzędzie przesiewowe", nie wykrywają bowiem aktualnego zakażenia. 

- Można na podstawie ich wyniku pośrednio udowodnić przebytą infekcję oraz wysnuć podejrzenie aktualnie trwającej infekcji lub też wykazać brak reakcji immunologicznej organizmu - tłumaczył Jędrzejko. 

.

Więcej o: