CD Projekt z mocnym tąpnięciem na giełdzie, ciągnie za sobą cały WIG20. To reakcja na nową strategię

CD Projekt przedstawił wczoraj nową strategię na nadchodzące lata. Firma zaprezentowała plany na rozwój Cyberpunka 2077 i Wiedźmina. Odpowiedź giełdy nie cieszy raczej włodarzy studia, ponieważ spółka zalicza mocne tąpnięcie, a jej akcje są najtańsze od dwóch lat. Na tej sytuacji traci cały WIG20 i polska branża gier.

Zła passa CD Projekt trwa. Firma po problemach z Cyberpunk 2077 była celem ataku hakerów. To opóźniło publikacje ich wyników finansowych oraz bardzo ważnej aktualizacji do ostatniej gry studia. Wydawało się, że zaprezentowana nowa strategia będzie znakiem, że spółka zmierza w dobrym kierunku, ale zamiast tego, akcje CD Projekt poleciały w dół. 

Zobacz wideo Xbox Series X po czterech miesiącach. Czy Microsoft dał radę?

CD Projekt traci na giełdzie i ciągnie za sobą cały WIG20

Jak informuje stockwatch.pl akcje CD Projekt spadają w tempie około 13 proc. Firma od wczoraj straciła już przeszło 13 proc. na cenie akcji. Te spadły poniżej psychologicznej wsparcia na poziomie 200 zł. Obecnie kosztują już tylko 187,00 zł i ciągle tracą (stan na 14:25). To najgorszy wynik od marca 2019 roku.

Cyberpunk 2077 Cyberpunk 2077 patch 1.2 to aż 504 poprawki. CD Projekt ujawnia listę zmian

Sytuacja CD Projekt odbija się na całym WIG20. Mimo wzrostów KGHM, PKO BP, Cyfrowego Polsatu, Dino Polska czy LPP indeks ledwie utrzymał się tuż poniżej wczorajszego zamknięcia. Ponadto słabną też nastroje na europejskich giełdach, więc sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Cierpią także inne spółki gamingowe, jak PlayWay, Ten Square Games, PCF i CI Games. 

Nowa strategia CD Projekt 

Jeszcze w tym roku Cyberpunk 2077 ma dostać aktualizację i darmowe DLC. W drugiej jego połowie pojawi się też ważna aktualizacja na PS5 i XSX/O. Studio potwierdziło również, że pracuje nad większymi dodatkami do gry oraz wprowadzeniem do niej elementów rozrywki online. Następnym etapem będzie rozwój marki w oparciu o inne kategorie rozrywki, jak serial TV, muzyka czy merchandising. Dalej studio skupi się na tworzeniu dodatkowego contentu do Cyberpunk 2077. 

 

Wiedźmin 3 natomiast ma dostać dużą aktualizację w wersji na konsole nowej generacji. Zapewne zostanie poprawiona w niej grafika, tak by wykorzystać moc PS5 i XSX/O. CD Projekt nadal będzie wspierał Gwinta, a w nadchodzących miesiącach ukaże się zaprezentowana przed rokiem mobilna gra The Witcher: Monster Slayer. 

CD Projekt zapowiada grę mobilną 'The Witcher: Monster Slayer' Wiedźmin. CD Projekt zapowiada grę mobilną "The Witcher: Monster Slayer"

Zmiany zajdą też w funkcjonowaniu firmy. Promocja będzie zaczynała się później i po wpadce z Cyberpunk 2077, wykorzystywane do tego będą jedynie fragmenty rozgrywki, a nie materiały koncepcyjne. Do tego spółka wprowadzi nowy model zarządzania RED 2.0, który oznacza podział na mniejsze grupy deweloperów. To pozwoli rozpocząć równolegle prace nad kolejnymi tytułami AAA już w 2022 roku. Studio postanowiło rozwijać też środowisko sieciowe pod kolejne swoje produkcje, zamiast skupiać się na Cyberpunk 2077 Online. To uniwersum posłuży też do stworzenia gry mobilnej.  

Więcej o: