Podatek ryczałtowy od wynajmu mieszkania. W jakich sytuacjach się opłaca?

Podatek od wynajmu mieszkania jest dodatkowym źródłem dochodów coraz większej liczby Polaków. Jak od każdego dochodu, także od wynajmu, należy odprowadzić podatek. W jakich sytuacjach ryczałt jest bardziej opłacalny?

Podatek od wynajmu mieszkania można płacić na dwa sposoby. Może być rozliczany na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu. Przy wyborze tej pierwszej opcji płacimy 17 proc., gdy dochody są niższe lub równe 85 528 zł lub 32 proc. dla nadwyżki od sumy 85 528 zł.

Zobacz wideo Ulga termomodernizacyjna w PIT 2020. Komu przysługuje?

Podatek od wynajmu mieszkania - kiedy opłaca się wybrać ryczałt?

Znacznie niższe stawki są w przypadku ryczałtu. Tutaj obowiązuje zasada, że płacimy 8,5 proc. wtedy, gdy przychody z najmu wynoszą do 100 tys. zł lub 12,5 proc., gdy dochody z najmu przewyższają 100 tys. zł. Na pierwszy rzut oka wydaje się więc, że ryczałt jest korzystniejszym wyborem.

To zależy jednak od kilku czynników. Rozliczając podatek od wynajmu na zasadach ogólnych płacimy podatek od dochodu - można więc odliczyć koszty uzyskania przychodu, na przykład raty kredytu hipotecznego oraz skorzystać z kwoty wolnej od podatku.

Ile dni urlopu? (zdjęcie ilustracyjne) Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi w 2021 roku?

Wybierając ryczałt opodatkowaniu podlega przychód, a więc cała kwota, jaką otrzymujemy z wynajmu mieszkania. Ryczałt jest więc mniej korzystny, jeśli ponosimy dodatkowe koszty - np. w sytuacji, gdy wynajmowane mieszkanie zostało kupione na kredyt lub gdy wzięliśmy kredyt na gruntowy remont. Wybór tej formy rozliczania podatku warto rozważyć, gdy koszty uzyskania dochodu z wynajmu nie są duże (np. jeśli nie mamy kredytu) oraz gdy przychody są duże i wynikają np. z wynajmu kilku nieruchomości.

Dodatkową korzyścią z ryczałtu jest to, że jest on rozliczny na oddzielnej deklaracji PIT-28, a nie na PIT-36. Dzięki temu dochód z wynajmu nie sumuje się z dochodami z innych źródeł. Wynajmując kilka mieszkań można w ten sposób uniknąć wejścia w wyższy próg podatkowy, a tym samym uniknąć konieczności zapłacenia stawki podatkowej w wysokości 32 proc. lub 36 proc. Przy ryczałcie maksymalna stawka wynosi bowiem 12,5 proc.

Podatek ryczałtowy od wynajmu mieszkania - zmiany w 2021 roku

Od stycznia 2021 roku podatek ryczałtowy od wynajmu mieszkania jest możliwy nie tylko dla osób fizycznych, ale też dla przedsiębiorców. Wcześniej mieli oni do wyboru opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Teraz ryczałt dostępny jest więc zarówno dla osób prywatnych, jak i tych, które wynajmują mieszkania w ramiach działalności gospodarczej.

Deklarację PIT-28 składa się do dnia 1 marca po roku, w którym odniesione zostały dochody z wynajmu. Dodatkowo, wybierając ryczałt, należy pamiętać o obowiązku comiesięcznego odprowadzania kwoty podatku do właściwego urzędu skarbowego - należy to zrobić do 20. dnia miesiąca.

Podatek od spadku 2021 - kto musi go zapłacić? Zasady ogólne i zwolnienia [KWOTY, WYLICZENIA] Rozliczenie PIT za 2020 rok coraz bliżej. Jak dokonać zapłaty podatku?

Więcej o: