Branża zaskoczona rządową obniżką czynszu dla najemców w galeriach. "Jesteśmy zaskoczeni i oburzeni"

Rząd przyjął projekt ustawy zakładający 80-proc. obniżkę czynszu dla najemców galerii handlowych na czas lockdownu. Nie otrzymaliśmy go do konsultacji - informuje Polska Rada Centrów Handlowych.
Zobacz wideo Trzecia fala wirusa. Na jaką pomoc mogą liczyć firmy?

Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji został przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów. Nowelizacja zostanie przesłana do Sejmu.

Właściciele galerii handlowych krytykują pomysł obniżania czynszu za wynajem. 'Bardzo łatwo jest rozdawać cudze pieniądze'Właściciele galerii handlowych krytykują pomysł obniżania czynszu za wynajem

"Decyzją rządu wprowadzane są kolejne niezgodne z prawem i Konstytucją RP regulacje"

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) podkreśla w zamieszczonym na stronie internetowej komunikacie, że właściciele i zarządcy centrów handlowych nie otrzymali do konsultacji projektu ustawy. "Zgodnie z informacjami znajdującymi się na stronie internetowej KPRM, decyzją rządu wprowadzane są kolejne niezgodne z prawem i Konstytucją RP regulacje relacji pomiędzy wynajmującymi i najemcami w obiektach handlowych o powierzchni pow. 2000 m kw. Do tej pory branża centrów handlowych nie otrzymała dostępu do treści tego aktu" - stwierdza PRCH.

Jesteśmy zaskoczeni i oburzeni, że mimo zapewnień i deklaracji rządu dotyczących współpracy z branżą centrów handlowych, spotkanie zostało zaplanowane już po przyjęciu przez Radę Ministrów nowych dyskryminujących część naszej branży rozwiązań

- dodano.

Centrum handlowe / zdjęcie ilustracyjnePustki w centrach handlowych. Polaków mniej niż na początku pandemii

Projekt ustawy przewiduje obniżkę czynszu dla najemców w galeriach o 80 proc.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje, że w okresie obowiązywania zakazu działalności galerii handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. czynsz dla najemców zostanie obniżony o 80 proc., natomiast przez trzy miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności będzie to 50 proc. Wynajmujący i najemcy będą mieli prawo skorzystania z kontroli sądowej i ustalenia innej wartości czynszu, niż wynikająca z przepisu o obniżce, w przypadku wykazania, że skala obniżki jest nieuzasadniona.

Ustawa przewiduje również, że sklepiki szkolne otrzymają zwolnienie z opłacania składek na ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, świadczenia postojowe i małe dotacje do 5 tys. zł. Ponadto, przepisy przedłużą do dwóch lat (dotychczas był to jeden rok), licząc od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna, możliwość korzystania z vouchera turystycznego za odwołaną z powodu pandemii koronawirusa imprezę turystyczną.

Więcej o: