Wielki boom na bon turystyczny w długi weekend. 170 tys. płatności od maja

W długi weekend czerwcowy Polacy zapłacili bonem turystycznym za przeszło 170 tys. transakcji, co stanowi niemal jedną trzecią wszystkich płatności. Ich łączna wartość przekroczyła już 440 mln złotych.

Rząd odmroził hotele dopiero po majówce, Polacy nie mieli więc wtedy jeszcze szansy skorzystać z bonu turystycznego. Doskonałą okazją do tego był długi weekend czerwcowy. Co trzeci Polak deklarował wypoczynek w tym czasie, a miejsc noclegowych w zasadzie brakowało wszędzie. Przełożyło się to na wyniki bonu turystycznego. 

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Bon turystyczny - prawdziwy boom podczas długiego weekendu. Był masowo wykorzystywany

Jak wynika z danych za maj oraz czerwiec, z bonu turystycznego skorzystano w tym czasie do zapłacenia za przeszło 170 tys. transakcji, których wartość sięgnęła 124 mln złotych. To niemal jedna trzecia dotychczasowych płatności bonem. Do końca lutego bowiem z bonu skorzystano 425 tys. razy, a suma płatności sięgnęła wtedy 281 mln zł. Po czerwcowym długim weekendzie liczba ta wzrosła do 440 mln zł. 

Ze wsparcia skorzystało dotychczas ok. 18 tysięcy podmiotów. Najwięcej z województw: małopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego, w których zarejestrowało się najwięcej podmiotów obsługujących płatności Polskim Bonem Turystycznym - czytamy w oficjalnym komunikacie.

- Przez cały czas obserwujemy systematyczny wzrost liczby aktywowanych bonów. Polacy planują już wakacyjne wyjazdy, ale wielu z nich zdecydowało się na wyjazd jeszcze w maju i na długi czerwcowy weekend. Poziom wykorzystania bonów tylko podczas tego ostatniego weekendu to dowód na to, że zainteresowanie wypoczynkiem w Polsce i wykorzystaniem bonu nie słabną, a najbliższe lato będzie czasem rodzinnych podróży z Polskim Bonem Turystycznym - mówiła Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Polski Bon Turystyczny to jednorazowa kwota 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, którą można wydać na wakacje w Polsce. Listę miejsc, które honorują tę formę płatności, można znaleźć TUTAJ. Bon honorowany jest przez ponad 23 tys. podmiotów. Bon występuje w formie unikalnego, 16-cyfrowego kodu, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Przedsiębiorcy, którzy chcą przyjmować płatności bonem, mogą zgłaszać się do programu przez cały okres jego trwania. Aby znaleźć się w bazie Polskiego Bonu Turystycznego, wystarczy wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną za pośrednictwem profilu PUE ZUS.

Więcej o: