Gdzie Polacy chcą jechać na wakacje? Ile planują wydać na urlop? Są wyniki badania

Według raportu "Polaków portfel własny: nowa normalność" prawie 18 proc. ankietowanych zamierza spędzić wakacje za granicą, a ok. 37 proc. planuje wyjazd do miejsc położonych w Polsce. Nie każdego będzie jednak stać na wakacyjny wyjazd - takie osoby stanowią blisko jedną czwartą badanych.

Santander Consumer Bank opublikował niedawno raport  "Polaków portfel własny: nowa normalność". Wynika z niego, że zagraniczne wakacje planuje niemal co piąty z ankietowanych (17,9 proc.). Jak oceniono, wpływ na to mógł mieć program szczepień przeciwko COVID-19.

Wakacje w Polsce, choć poza domem, spędzi 36,9 proc. badanych. Eksperci widzą w tym szansę na ożywienie turystyki w rejonach nadmorskich i górskich. Wypoczynek w Polsce planują głównie osoby młode, między 18 a 29 rokiem życia (61,5 proc.), co - jak zinterpretowali autorzy raportu - "zapewne ma związek z niższymi zarobkami". Ta grupa badanych najchętniej będzie też wyjeżdżać w odwiedziny do krewnych.

Wakacje w domu planuje natomiast 23,6 proc. respondentów - są to przede wszystkim osoby zarabiające do 2 tys. złotych netto, seniorzy i mieszkańcy wsi.

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Wakacje 2021. Nie każdego będzie stać. Ile planujemy wydać na urlop?

20,6 proc. badanych nie planuje wydać na swoje wakacje więcej niż 2 tys. złotych. W grupie tej przeważają osoby w wieku 18-29 lat (42,5 proc.), a także zarabiające do 3 tys. złotych na miesiąc (46,6 proc.). 62,4 proc. badanych opłaci swoje wakacje z zaoszczędzonych pieniędzy, najpewniej uszczuplonych przez pandemię koronawirusa. Sfinansować urlop z bieżących środków zamierza 35,5 proc. Polaków. 

Magdalena Grzelak, rzeczniczka prasowa Santander Consumer Banku, cytowana przez TVN24, wskazuje, że nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na wyjazd w wakacje. Przyczyną tego są głównie "uszczuplone dochody wielu rodzin spowodowane przedłużającą się pandemią i lockdownem wielu branż, np. gastronomicznej, fitness, kulturalnej".

Więcej o: