Santander Consumer Bank opublikował niedawno raport "Polaków portfel własny: nowa normalność". Wynika z niego, że zagraniczne wakacje planuje niemal co piąty z ankietowanych (17,9 proc.). Jak oceniono, wpływ na to mógł mieć program szczepień przeciwko COVID-19.
Wakacje w Polsce, choć poza domem, spędzi 36,9 proc. badanych. Eksperci widzą w tym szansę na ożywienie turystyki w rejonach nadmorskich i górskich. Wypoczynek w Polsce planują głównie osoby młode, między 18 a 29 rokiem życia (61,5 proc.), co - jak zinterpretowali autorzy raportu - "zapewne ma związek z niższymi zarobkami". Ta grupa badanych najchętniej będzie też wyjeżdżać w odwiedziny do krewnych.
Wakacje w domu planuje natomiast 23,6 proc. respondentów - są to przede wszystkim osoby zarabiające do 2 tys. złotych netto, seniorzy i mieszkańcy wsi.
20,6 proc. badanych nie planuje wydać na swoje wakacje więcej niż 2 tys. złotych. W grupie tej przeważają osoby w wieku 18-29 lat (42,5 proc.), a także zarabiające do 3 tys. złotych na miesiąc (46,6 proc.). 62,4 proc. badanych opłaci swoje wakacje z zaoszczędzonych pieniędzy, najpewniej uszczuplonych przez pandemię koronawirusa. Sfinansować urlop z bieżących środków zamierza 35,5 proc. Polaków.
Magdalena Grzelak, rzeczniczka prasowa Santander Consumer Banku, cytowana przez TVN24, wskazuje, że nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na wyjazd w wakacje. Przyczyną tego są głównie "uszczuplone dochody wielu rodzin spowodowane przedłużającą się pandemią i lockdownem wielu branż, np. gastronomicznej, fitness, kulturalnej".