Przedstawiający uzasadnienie orzeczenia sędzia sprawozdawca Michał Warciński podkreślił, że Konstytucja dopuszcza wywłaszczenie tylko ze względu na cel publiczny, a wywłaszczenie, które takiego celu nie może osiągnąć, jest zakazane. Orzeczenie zapadło jednogłośnie.
Sprawa, którą w środę 30 czerwca zajął się Trybunał Konstytucyjny, dotyczy przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych, czyli tzw. specustawy drogowej. W 2009 r. prezydent Warszawy ustalił przebieg drogi powiatowej. Lokalizacja objęła m.in. nieruchomość, która została przejęta przez państwo.
Po kilku latach wcześniejsi właściciele wystąpili o zwrot części przejętego terenu, który nie został wykorzystany na cel, na który nastąpiło wywłaszczenie. W 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że po przejęciu własności w trybie specustawy drogowej zwrot nie jest możliwy. Sprawa ostatecznie trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Ten uznał, że przepisy specustawy nieprzewidujące możliwości zwrotu nieruchomości, której nie wykorzystano do budowy drogi, są niekonstytucyjne.