BLIK na Allegro z nową metodą płatności. Będzie dostępna dla klientów tylko jednego banku

BLIK otrzyma nową metodę płatności na Allegro. Użytkownicy nie będą musieli wpisywać kodu ani potwierdzać płatności w aplikacji bankowej. Zmiana dotyczy jednak klientów tylko jednego banku.
Zobacz wideo Czy sieć 5G zrewolucjonizuje internet? „Ta technologia już jest za rogiem"

Korzystając z serwisu Allegro można było dotychczas dokonać płatności BLIK-iem na dwa sposoby - użytkownicy mogli wpisać wygenerowany w aplikacji swojego banku kod, a także zapłacić bez kodu, jeśli serwis został dodany do "ulubionych" usług. Tak czy inaczej, każdą z tych operacji należało zatwierdzić w aplikacji.

Nowa metoda płatności BLIK-iem na Allegro

Klienci PKO Banku Polskiego otrzymają do swojej dyspozycji jeszcze wygodniejszą opcję. Użytkownicy aplikacji IKO będą mogli zapłacić BLIK-iem na Allegro bez konieczności podawania kodu czy zatwierdzania transakcji w aplikacji mobilnej banku, a jedynie poprzez potwierdzenie płatności na Allegro - czytamy w komunikacie prasowym Polskiego Standardu Płatności (PSP), operatora systemu BLIK.

Szybka metoda płatności BLIK-iem na Allegro będzie w pierwszej kolejności wymagała jej aktywacji w aplikacji IKO. Użytkownicy będą mogli z niej korzystać po zalogowaniu się do swojego konta na Allegro. Po dokonaniu płatności tą metodą, na smartfon wysłane zostanie potwierdzenie z aplikacji mobilnej IKO.

Bezpieczeństwo transakcji pozostanie głównym kryterium, więc płacenie jednym kliknięciem na Allegro będzie możliwe tylko po wcześniejszym aktywowaniu takiego sposobu finalizacji płatności i tylko na zaufanych urządzeniach. Jeśli klient Allegro będzie chciał zapłacić w serwisie z innego urządzenia, nadal konieczne będzie potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej banku - tłumaczy PSP.

Nowa płatność BLIK-iem na Allegro - krok po kroku

Jak działa nowa płatność BLIK-iem na Allegro?

  • Płatność BLIKIEM na Allegro bez kodu i bez potwierdzenia jest dostępna jedynie dla klientów, którzy dodali Allegro do zaufanych sklepów w aplikacji mobilnej IKO.
  • Po potwierdzeniu w aplikacji mobilnej IKO płatności bez kodu (w Allegro jako zaufanym sklepie), pojawia się ekran z propozycją włączenia opcji płatności bez konieczności ich każdorazowego potwierdzania.
  • Klient jest informowany, że taka opcja działać będzie dla wybranych płatności i za każdym razem dostanie powiadomienie (push) o dokonanej transakcji.
  • W aplikacji IKO klient ma opcje zarządzania ustawieniami - w tym włączanie i wyłączanie opcji płatności bez kodu i bez potwierdzenia w poszczególnych sklepach internetowych.
  • Płatności BLIK bez kodu i bez potwierdzenia w praktyce po raz pierwszy na rynku dają możliwość sfinalizowania zakupów jednym kliknięciem z poziomu konta na Allegro. Klient musi świadomie taką opcję włączyć, by z niej korzystać.

BLIK zbliżeniowy. Koniec z przepisywaniem kodu

Przypomnijmy, że Polski Standard Płatności ogłosił 13 lipca rewolucyjną zmianę - BLIK zbliżeniowy. Nowa usługa przede wszystkim nie będzie wymagała logowania do aplikacji mobilnej banku i przepisywania kodów. BLIK zbliżeniowy zostanie udostępniony w pierwszej kolejności klientom: Alior Bank, ING Bank, Bank Millennium, mBank, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska.

Zgodnie z komunikatem PSP, BLIK zbliżeniowy wymaga aplikacji mobilnej banku na platformie Android. Natomiast smartfon musi obsługiwać funkcję NFC (Near Field Communication). Kolejnym wymogiem jest posiadanie aktywnej blokady urządzenia, czyli zabezpieczenie telefonu kodem, odciskiem palca lub biometrią twarzy.

Aby dokonać płatności BLIK-iem zbliżeniowo, wystarczy odblokować telefon i zbliżyć go do terminala płatniczego z włączoną funkcją NFC. W czasie płatności smartfon nie musi być połączony z internetem ani nawet znajdować się w zasięgu sieci komórkowej. Wcześniej użytkownik musi jednorazowo aktywować płatności zbliżeniowe BLIK w bankowej aplikacji mobilnej.

Więcej o: