Pracodawca sprawdzi, czy się zaszczepiłeś. Będą zmiany w prawie. Czy niezaszczepieni będą zwalniani?

Ministerstwo Zdrowia wraz z posłami pracuje nad wprowadzeniem poprawki, która pozwoliłaby pracodawcom sprawdzić, czy zatrudnione w ich firmach osoby zaszczepiły się przeciwko COVID-19. Nowe przepisy mają zostać uchwalone przez Sejm we wrześniu.

Jak podało RMF FM, w poniedziałek pomysł był konsultowany z członkami Rady Medycznej - organu pomocniczego działającego przy premierze RP. Rada wyraziła akceptację dla tego rozwiązania. Obecnie resort zdrowia wraz z posłami opracowuje treść konkretnej poprawki. Nowelizacja trafi do Sejmu jako projekt poselski, bez konieczności rządowych konsultacji, co pozwoli zyskać na czasie.

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Czy zmiana w prawie dopuści do zwolnień osób niezaszczepionych?

Jakie zmiany wprowadziłaby ta nowela? Właściciel firmy, której pracownik nie poddałby się szczepieniu na koronawirusa, mógłby podjąć decyzję o przesunięciu tegoż pracownika na odosobnione stanowisko, niewymagające kontaktu ze współpracownikami lub klientami.

Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że planowane zmiany nie dadzą pracodawcom narzędzi, by zwolnić niezaszczepioną osobę - informuje Polskie Radio Lublin. Resort dodał, że celem zmian jest wyłącznie ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Adam NiedzielskiKoronawirus w Polsce. Niedzielski o powrocie do trzech stref obostrzeń

Pracodawca dowie się, czy się zaszczepiłeś? "Lepsze zarządzanie ryzykiem"

- Pomysł dobry, bo bezpieczeństwo zdrowotne jest priorytetem, ale ważne będą szczegóły tych zmian przepisów - mówiła starosta puławska Danuta Smaga w rozmowie z Polskim Radiem Lublin. - Tutaj grupa ekspertów powinna się wypowiedzieć i szczegółowo doprecyzować dla nas narzędzia. Tak, żeby nasi pracownicy nie czuli się dyskryminowani, ani ja - jako pracodawca - nie czuła tego dyskomfortu, że w jakiś sposób - nie chciałabym użyć słowa "segregacja", ale w pewnym sensie tak postępuje w stosunku do naszych pracowników. Generalnie jest to dobry pomysł, dobra idea temu przyświeca, ale musimy być bardzo ostrożni, żeby nikt się nie poczuł dyskryminowany - stwierdziła Smaga.

Koronawirus w USA - zdjęcie ilustracyjneUSA. Środek dla zwierząt lekiem na COVID-19? FDA ostrzega: "Nie jesteś koniem"

Z kolei Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan, uważa, iż takie rozwiązanie pomogłoby pracodawcom lepiej organizować pracę. - Informacje, o tym którzy pracownicy są zaszczepieni, umożliwiłyby pracodawcom lepsze planowanie swojego działania, zarządzanie ryzykiem, organizację pracy uwzględniającą obowiązujące obostrzenia (odległości pomiędzy stanowiskami pracy, kontakt z klientami itd.). Liczba bezpiecznych pracowników ma szczególne znaczenie dla stanowisk związanych z utrzymaniem ważnej infrastruktury czy przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności - argumentował w wypowiedzi dla strony Pit.pl.

Więcej o: