Zmowa na rynku suplementów diety. UOKiK ukarał spółkę Solgar. "Konsumenci przez wiele lat przepłacali"

UOKiK ukarał spółkę Solgar grzywną w wysokości ponad 1,2 mln zł. Urząd stwierdził zmowę na rynku suplementów diety i uznał, że konsumenci od lat przepłacali za produkty.
Zobacz wideo „Tulipan" w rękach dolnośląskich policjantów. Udając lekarza, oszukał kobietę na blisko 270 tys. Zł

Spółka Solgar wprowadza do obrotu na terytorium Polski suplementy diety, m.in. witaminy, zioła i mikroelementy, wytwarzane przez amerykańską spółkę Solgar Inc. Produkty sprzedaje głównie w aptekach i przez internet.

Konsumenci od lat przepłacali za suplementy diety

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której stwierdził, że ceny suplementów diety marki Solgar były ustalane w wyniku porozumienia ograniczającego konkurencję. Solgar Polska ustalała ze swoimi kontrahentami - sprzedawcami detalicznymi - stosowanie minimalnych cen odsprzedaży suplementów diety - czytamy w komunikacie prasowym. Oznacza to, że konsumenci przez wiele lat przepłacali za te produkty.

"Przeprowadzone postępowanie wykazało, że przez wiele lat detaliści nie mogli sprzedawać produktów marki Solgar taniej, niż w cenach odgórnie narzuconych przez Solgar Polska. To oznacza, że konsumenci płacili za suplementy więcej, niż mogliby to robić w warunkach uczciwej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami" - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK nałożył karę finansową za zmowę

Wspomniane wcześniej porozumienie trwało co najmniej od marca 2010 r. do przynajmniej października 2017 r. Ustalenia początkowo miały formę pisemną i były wprost wyrażone w antykonkurencyjnych zapisach zawartych w umowach łączących Solgar Polska z dystrybutorami. Dodatkowo porozumienie wspierane było przez działania o charakterze nieformalnym, oparte na kontaktach e-mailowych, telefonicznych oraz bezpośrednich spotkaniach - informuje UOKiK.

Od 2015 r. zmieniono treść umów z dystrybutorami i usunięto z nich postanowienia odnoszące się do stosowania ustalonych detalicznych cen odsprzedaży. Jednak spółka Solgar Polska i dystrybutorzy detaliczni nadal podejmowali uzgodnienia w oparciu o kontakty e-mailowe, telefoniczne, a także bezpośrednie spotkania.

Solgar Polska monitorowała ceny stosowane przez jej partnerów handlowych i  podejmowała działania, jeśli któryś z nich próbował sprzedawać suplementy taniej. Za nieprzestrzeganie ustaleń, dystrybutorom groziły ze strony Solgar Polska środki odwetowe, takie jak utrata preferencyjnych warunków współpracy, a nawet wypowiedzenie umowy. Sprzedawcy również obserwowali wzajemnie swoje stawki i informowali Solgar Polska, jeżeli któryś z nich stosował niższe.

UOKiK ogłosił, że na spółkę Solgar Polska została nałożona kara w wysokości ponad 1,2 mln zł. Grzywnę otrzymały również dwie osoby zarządzające spółką, które były osobiście odpowiedzialne za funkcjonowanie zmowy. Łączna kara w ich przypadku wyniosła ponad 280 tys. zł.

Więcej o: