Polski Ład. Sejm przegłosował zmiany podatkowe. Jest też nowe świadczenie na dzieci

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. To zmiany podatkowe (tzw. pakiet podatkowy) zapowiedziane w ramach Polskiego Ładu. Do projektu zgłoszono ponad 50 poprawek.

Projekt zakłada między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podwyższenie drugiego progu podatkowego do poziomu 120 tysięcy złotych rocznie i wprowadzenie ulgi dla klasy średniej.

Zobacz wideo Wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja? Nie zawsze. Ekspert tłumaczy

Planowana jest też zmiana zasad ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz likwidacja możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Za pakietem podatkowym głosowało 235 posłów, 217 było przeciw, a 2 wstrzymała się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Więcej o Polskim Ładzie i zmianach podatkowych przeczytasz TYM linkiem

Sejm uchwalił ustawę podatkową w ramach Polskiego Ładu

W toku prac parlamentarnych zgłoszono prawie 70 poprawek, komisja finansów rekomendowała przyjęcie ponad dwudziestu z nich.

W ramach zmian w przepisach podatkowych klub Prawa i Sprawiedliwości wniósł poprawkę, dzięki której próg dochodów miesięcznych, na podstawie których będzie można ubiegać się o ulgę dla klasy średniej, podniesiono z nieco ponad 11 tysięcy do 13 tysięcy złotych. Chodzi o osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Polski Ład w pierwotnej wersji proponował, żeby prawo do ulgi dla klasy średniej mieli podatnicy, którzy uzyskują przychody "ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy i którzy miesięcznie zarabiają od 5 do 11 tysięcy złotych

Nowela prawa podatkowego przewiduje też ulgę dla pracujących, którzy osiągnęli już wiek emerytalny. Miałaby ona wynieść ponad 85 tysięcy złotych i zachęcać takie osoby, aby pozostały na rynku pracy.

Projekt zawiera też przepisy dotyczące opodatkowania wynajmu mieszkań, które w życie mają wejść od 2023 roku.

Według szacunków rządu, nowe przepisy podatkowe pozwolą na pozostawienie w kieszeniach Polaków około 17 miliardów złotych. Stanie się tak m.in. przez podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tysięcy. Zmiany w podatku dochodowych wejdą w życie od stycznia 2022 roku.

12 tys. zł na dziecko

Sejm przyjął również przepisy wspierające rodziny w ramach programu Polski Ład. Chodzi o rządowe wsparcie na drugie i kolejne dziecko. Według zapowiedzi rządu, dzięki programowi Polski Ład rodziny dostaną wsparcie w wysokości 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w wieku do 12 do 36 miesiąca życia.

Projekt przewiduje też zwiększenie wsparcia opieki nad 3-latkami oraz wprowadzone zostanie dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Rządowe wsparcie na ten cel ma wynieść 400 złotych. 

Najważniejsze rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie według Ministerstwa Finansów to:

  • podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, 
  • wyższy próg podatkowy - podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł. Liczba osób, które będą płaciły 32-proc. podatek ma spaść o połowę, 
  • emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł.
  • obniżka stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy,
  • zmiany w zakresie składki zdrowotnej, 
  • szereg innych rozwiązań kierowanych do przedsiębiorców.
Więcej o: