Inflacja odczuwalna w portfelach. Ponad 90 proc. Polaków zauważa jej wpływ na wydatki [SONDAŻ]

Inflację odczuwa w domowym budżecie 90 proc. Polaków - wynika z sondażu zleconego przez RMF FM i "Dziennik Gazetę Prawną". Dominujące znaczenie ma wzrost cen żywności oraz paliw.

Inflacja we wrześniu osiągnęła 5,9 proc. Pod koniec tygodnia pojawią się pierwsze dane GUS w sprawie wzrostu cen w październiku. Eksperci przewidują, że zobaczymy 6 procentową inflację, a niedługo wskaźnik urośnie nawet do poziomu 7 proc. 

Podwyżki są odczuwalne w portfelach Polaków, o czym może świadczyć akcja "wysyłania paragonów" do szefa polskiego rządu pod hasztagiem #DrogiPremierze. Również sondaże wykazują, że Polacy czują się zaniepokojeni wzrostem cen i odczuwają je w swoim budżecie domowym. 

Zobacz wideo Biznes walczy ze zmianami klimatu? Chusteczki bez plastiku. "Naszą odpowiedzialnością jest edukowanie"

Inflacja odczuwalna w portfelach Polaków

Z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że ponad 90 procent osób zauważa we własnym gospodarstwie domowym wpływ wzrostu cen towarów i usług. Z tego grupa 44,2 proc. ankietowanych deklaruje, że inflacja ma duży wpływ na budżet domowy, 32,6 proc. twierdzi, że odczuwają ją średnio, a 13,7 proc., że inflacja nie ma dużego wpływu na ich wydatki. Tylko 7,1 proc. pytanych odpowiedziało, że nie odczuwają podwyżek, a 2,4 proc. że nie wie lub trudno powiedzieć. 

Więcej na temat inflacji na stronie głównej Gazeta.pl 

Budżet nadwyrężają głównie trzy składniki. 74,5 proc. odpowiedziało, że jest to jedzenie, 72,7 proc. podało ceny mediów (energia, ciepła, woda, gaz, opał), a 66,9 proc. koszty paliwa. Wydatki na kulturę i rekreację są bardziej obciążające dla 14,3 proc. ankietowanych, a na odzież dla 8,4 proc. 

Co powinien zrobić rząd ze wzrostem cen?

Rząd przygotował propozycję, zgodnie z którą tzw. odbiorca wrażliwy dostanie dopłaty do rachunków za prąd. W ciągu pół roku kwota wyniesie do 336 zł. Taką formę pomocy popiera 22,7 proc. ankietowanych. 

Największą popularnością cieszy się pomysł przejściowego obniżenia akcyzy na prąd, który popiera 46,3 proc. badanych. Okresową obniżkę VAT na prąd popiera natomiast 15,6 proc. ankietowanych. 9,4 proc. nie ma pomysłu na to jak interweniować, 4,2 proc. uważa, że nie trzeba tego robić, a 1,7 proc. chciałoby wprowadzenia osłon dla firm. 

***

Podwyżki stóp będą jak zimny prysznic na ceny mieszkań? Czekamy na wasze pytania do eksperta. Wracamy z kolejnym odcinkiem programu Q&A. Wy, nasi czytelnicy, zdecydowaliście, że jego tematem będzie rynek nieruchomości. Czekamy na wasze pytania, przysyłajcie je do nas na adres news_gazetapl@agora.pl, a zadamy je ekspertowi w najbliższy czwartek.

Więcej o: