Ekogroszek drastycznie drożeje - kilkadziesiąt procent w ciągu miesiąca. Górnicy zerwą umowę społeczną?

Ekogroszek drastycznie podrożał, a w sklepach zaczyna brakować surowca. To reakcja na zapowiedź rządu, które chce uregulować sprzedaż paliw stałych oraz zakazać sprzedaży węgla pod nazwą sugerującą jego rzekomą ekologiczność.

Pod koniec września rząd zapowiedział uregulowanie sprzedaży ekogroszku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmienić rozporządzenie dotyczące norm jakości paliw stałych. Węgiel, który kupować będą Polacy, ma spełniać znacznie surowsze normy. Resort chce też skończyć z nazewnictwem, które dziś może wprowadzać w błąd - "ekogroszek" ma się zmienić w "groszek III", a "ekomiał" w "paliwo drobne".

Zobacz wideo Biznes walczy ze zmianami klimatu? Chusteczki bez plastiku. "Naszą odpowiedzialnością jest edukowanie"

Ekogroszek drastycznie drożeje, ceny wystrzeliły w górę

Od zapowiedzi rządu, ceny ekogroszku wystrzeliły o kilkadziesiąt procent. Sytuację głośno komentują użytkownicy Twittera, którzy wyliczają wzrost kosztów zakupu węgla

Ekogroszek dziś 1360 zł za tonę, miesiąc wcześniej 870 zł. Chyba będzie wojna

 - pisze Arkadiusz Król. 

Też tak dziś płaciłam, a miesiąc temu 870 zł... Toż to szok! A jest już i po 1500 zł! To podwyżka o 630 zł! Wychodzą nam wszystkie 13, 14, 500+. Drogie paliwo, opał, gaz, prąd…

- wtóruje mu Paulina Wojciechowska. 

Więcej na temat gospodarczych decyzji rządu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Rok temu płaciłem za ekogroszek 960, dwa tygodnie temu ten sam 1180, dziś 1580. Masakra

 - pisze użytkownik Caliber444.

Gaz i ekogroszek poszły o ok. 50 proc. w górę i to akurat przed sezonem grzewczym. Warto zwrócić uwagę, że Unia zakazuje starych piecy i trzeba będzie zmienić na taki wykorzystujący konkretny surowiec. Po taniości drzewem z lasu nie napalimy, a nikt nam do tego nie dopłaci.

 - wylicza Mateusz Chomicki.

Mimo wysokich cen pojawia się też problem z dostępnością ekogroszku. 

Na wiosnę za ekogroszek płaciłem 940 zł za tonę. Teraz za ten sam 1360. A za miesiąc ma kosztować 1800 i nie wiadomo czy będzie. Co do k****? Czytajcie ze zrozumieniem. Ceny x2 a towaru brak

 - zauważa Piotr Buks.

Górnicy rozmawiają z rządem. Mogą zerwać umowę społeczną

Projekt zmian wywołał oburzenie wśród górników. W sprawie trwają właśnie negocjacje z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, które prowadzi delegacja górnicza "Solidarności". 

Jak donosi "Rzeczpospolita" atmosfera jest napięta, a górnicy mają za złe, że nikt wcześniej nie konsultował z nimi zmian.  Pod znakiem zapytania stoi nawet utrzymanie umowy społecznej z górnikami o stopniowej likwidacji sektora do 2049 roku. 

***

Podwyżki stóp będą jak zimny prysznic na ceny mieszkań? Czekamy na wasze pytania do eksperta. Wracamy z kolejnym odcinkiem programu Q&A. Wy, nasi czytelnicy, zdecydowaliście, że jego tematem będzie rynek nieruchomości. Czekamy na wasze pytania, przysyłajcie je do nas na adres news_gazetapl@agora.pl, a zadamy je ekspertowi w najbliższy czwartek.

Więcej o: