Inflacja wcale nie jest najgroźniejsza? Kaczyński o tajemniczej grupie, która działa w Polsce

- Inflacja, jeśli się jej jakoś nie opanuje, może bardzo, ale to bardzo zagrozić gospodarce - stwierdził wicepremier Jarosław Kaczyński. Wymienił też dwa inne główne zagrożenia dla Polski.
Zobacz wideo Bolesław Piecha był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (16.11)

Jarosław Kaczyński w wywiadzie udzielonym w Polskim Radiu 24 skomentował najnowsze dane dotyczące gospodarki. Szef PiS opisał też inne zagrożenia, z którymi, jego zdaniem, zmaga się nasz kraj. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Rekordowa inflacja w Polsce. Kaczyński komentuje

Według lidera Zjednoczonej Prawicy jeden problem jest szczególnie istotny. - Z całą pewnością zagrożeniem, z którym trzeba walczyć i będzie się walczyć, jest inflacja - stwierdził Kaczyński.

Inflacja, jeśli się jej jakoś nie opanuje, może bardzo, ale to bardzo zagrozić gospodarce, co za tym idzie - zaszkodzić po prostu Polakom, polskim rodzinom, polskim gospodarstwom domowym

- dodał. Kaczyński wyraził jednak przekonanie, że w ciągu najbliższych miesięcy inflacja spadnie.

Zgodnie z danymi, które w poniedziałek opublikował Główny Urząd Statystyczny, inflacja w Polsce wyniosła w październiku 6,8 proc. Odczyt GUS potwierdził wcześniejszy tzw. szybki szacunek. Więcej na ten temat w poniższym artykule: 

Inflacja wcale nie najgroźniejsza? Kaczyński o "bardzo poważnym zagrożeniu"

Szef Prawa i Sprawiedliwości wskazał również inne zagrożenia. - Na pewno [jest nim - red.] działanie wewnątrz Polski bardzo dużej grupy - i grupy wpływowej - która za nic ma polskie interesy - wyjaśnił Jarosław Kaczyński. - To jest bardzo poważne zagrożenie. Ono już jest, ale to się może jeszcze nasilać - dodał. 

Kolejnym zagrożeniem dla Polski jest, zdaniem wicepremiera, epidemia koronawirusa. - Ja bym jednak traktował tę kolejną falę pandemii jako poważne zagrożenie, bo to już są dzisiaj naprawdę duże rozmiary - stwierdził. 

Inflacja będzie dalej rosnąć? Ekonomiści: Może osiągnąć nawet 8 proc. 

W ocenie części ekspertów i przedstawicieli rządu inflacja wciąż może rosnąć. Wiceminister finansów Piotr Patkowski przyznał na początku listopada, że drożyzna może wkroczyć na jeszcze wyższy poziom. "Maksimum, jeśli chodzi o odczyt inflacyjny, to trudno się na ten moment wypowiadać. Wydaje się, że bariera 10 proc. nie jest zagrożona. Natomiast trzeba się spodziewać, że 7-8 proc. niestety w najbliższym czasie jest realne" - stwierdził w Radiu Plus.

Prognozy dotyczące inflacji opublikowała też Komisja Europejska. "Oczekuje się, że inflacja HICP osiągnie 5,0 proc. w 2021 roku i przyspieszy do 5,2 proc. w 2022 roku" - czytamy w komunikacie opublikowanym 11 listopada. KE prognozuje, że spowolnienie inflacji do poziomu 2,6 proc. nastąpi w Polsce dopiero w roku 2023. 

Więcej o: