RMF: Są dwa nazwiska polityków, którzy mają polecieć za Polski Ład. Wśród nich minister finansów

Są pierwsze doniesienia na temat dymisji spowodowanych chaosem wokół Polskiego Ładu. RMF FM podaje nieoficjalnie, że stanowiska stracą minister finansów Tadeusz Kościński i podsekretarz stanu w resorcie Jan Sarnowski. W środę o "decyzjach personalnych" mówił w PAP Jarosław Kaczyński.

Już w pierwszej połowie stycznia pojawiały się doniesienia, że część rządu chce, by ze stanowisk usunięto Tadeusza Kościńskiego. Powodem był chaos i niejasne zasady, które towarzyszyły wprowadzaniu zmian w ramach Polskiego Ładu. RMF FM informowała 12 stycznia, że dymisji ministra finansów domagało się m.in. środowisko Zbigniewa Ziobry czy Jacka Sasina.

Zobacz wideo Po której stronie konfliktu opowiada się Wiktor Orban? Pytamy ambasadora Deszczycę

Jarosław Kaczyński zapowiada "decyzje personalne"

W środę ostro na temat zamieszania wokół Polskiego Ładu wypowiedział się w PAP Jarosław Kaczyński. - Przypuszczam, że ci, którzy to przygotowywali na poziomie politycznym, półpolitycznym, niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli - powiedział prezes PiS. Dodał, że potrzebna jest "radykalna naprawa" oraz "decyzje o charakterze politycznym, w tym personalne". Kaczyński dodał, że mówił o tym na posiedzeniu kierownictwa PiS.

Nieoficjalnie: Tadeusz Kościński i Jan Sarnowski do dymisji

Teraz RMF FM podaje nieoficjalnie, że na wylocie są właśnie Kościński oraz Jan Sarnowski, podsekretarz stanu, pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT w resorcie finansów. Decyzja już miała zapaść, a jej ogłoszenie to kwestia kilkunastu dni.

Podatkowy Polski Ład podwyższył do 30 tysięcy złotych kwotę wolną od podatku, a także podniósł próg podatkowy z 85 do 120 tysięcy złotych. Nowe przepisy zniosły natomiast możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Składka ta wynosi co do zasady 9 proc. i nie można jej odliczać. Dla zarabiających w przedziale 5,7-11,1 tys. zł brutto ta zmiana ma być nieodczuwalna dzięki tak zwanej uldze dla klasy średniej. Rząd zapewnia, że dla osób zarabiających do 12,8 tys. zł brutto na umowie o pracę Polski Ład jest korzystny lub neutralny. 

Mimo pozytywnego przekazu ze strony rządu od początku roku pojawiają się doniesienia o stratach, jakie mieli ponieść na Polskim Ładzie przedstawiciele niektórych grup zawodowych - m.in. nauczyciele czy funkcjonariusze służb mundurowych. Rząd zapowiedział, że niedoróbki zostaną naprawione. 

Więcej o: