O ile wzrosną stopy procentowe? Kiedy posiedzenie rady RPP? Są nowe prognozy

- RPP jest nastawiona jastrzębio. W kolejnych miesiącach będą następne podwyżki - tak o stopach procentowych mówił na początku marca Adam Glapiński, szef NBP. Na kiedy zaplanowane jest kolejne posiedzenie RPP? Jakiego wzrostu spodziewają się eksperci?

Rada Polityki Pieniężnej, od której zależy, jaką wartość mają stopy procentowe w Polsce, wkrótce odbędzie kolejne posiedzenie. Czy polskich kredytobiorców czeka kolejna podwyżka? Co przewidują eksperci?

Zobacz wideo Jak zmiana opodatkowania wpłynie na wysokość pensji? Ekspertka wyjaśnia

Kiedy posiedzenie Rady Polityki pieniężnej? O ile wzrosną stopy

O tym, o ile wzrosną stopy, przekonamy się już 6 kwietnia. Eksperci zakładają jednak, że skala podwyżek nie będzie tak duża, jak na początku marca. Wówczas poziom wskaźnika podniesiono o 75 punktów bazowych, do 3,5 proc. 

Ekonomiści PKO BP zakładają, że NBP podniesie stopy procentowe o 125 punktów bazowych. Oznaczałoby to, że stopa referencyjna osiągnie szczyt w cyklu na poziomie 4,75 proc. "Widzimy jednak znaczną niepewność dla tego scenariusza, z możliwością zakończenia cyklu na wyraźnie wyższym poziomie. Przy podejmowaniu decyzji Rada będzie musiała uwzględnić wiele, często sprzecznych ze sobą czynników" - piszą eksperci. 

I wymieniają składowe, które mogą skłonić RPP do innego ruchu. Narodowy Bank Polski zmienił bowiem swoje prognozy dotyczące inflacji CPI. W 2022 roku ma wynieść blisko 11 proc., w przyszłym 9, a dopiero w 2024 osiągnąć poziom 4,2 proc. "Dalsze podwyżki stóp mogłyby ograniczyć narastanie krajowej presji inflacyjnej (mającej swe źródła m.in. w rozgrzanym rynku pracy), ale nie ograniczą skali wzrostów światowych cen surowców i żywności" - twierdzą analitycy banku. 

Dodają przy tym, że według prognoz szczyt cen na rynkach energii i rolnych zostanie osiągnięty w drugim kwartale br.

Stopy procentowe w Polsce wzrosną jeszcze bardziej? Jest nowa prognoza

Ekonomiści ING Economics Poland w swojej analizie podają bardzo szeroki zakres docelowych wartości stóp procentowych. "Dekada niskiej inflacji i stóp skończyła się. Nasza prognoza punktowa zakłada wzrost stóp do 6,5 proc. w 2022 i 7,5 proc. w 2023" - piszą w swoim komentarzu. 

Skąd te prognozy? Zdaniem ING bank centralny zapowiedział zmianę nastawienia. "Analiza funkcji reakcji NBP pokazuje, że gdyby nastawienie obecnej RPP było podobne do tej z lat 2010-16 (która była historycznie umiarkowana), to stopa powinna wynieść 7,5 proc." - czytamy we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Adam Glapiński zapowiedział podwyżki stóp procentowych

Zmiana nastawienia, o której mówi NBP, jest wyraźnie widoczna w deklaracjach prezesa NBP. "RPP jest nastawiona jastrzębio, nie ma od tego wyjątku, taka jest sytuacja oczywista, tak trzeba działać i tak będzie w najbliższych miesiącach. W kolejnych miesiącach będą następne podwyżki" - mówił na początku marca Adam Glapiński

Zaznaczył przy tym, że nie wiadomo jeszcze, jak bardzo stopy wzrosną. - Jest jakiś pułap, który byłby już niekorzystny dla koniunktury, rynku pracy, kredytobiorców czy banków. Jest więc taki górny pułap, trudno jednak powiedzieć, jaki - stwierdził podczas konferencji prasowej.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: