Sprawcy masakry w Buczy objęci sankcjami UE. Na liście obostrzeń kolejne firmy

Ponad 50 osób i kilkanaście firm z Rosji zostało wpisanych na czarną listę sankcyjną przez Komisję Europejską - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. To element szóstego unijnego pakietu restrykcji, w którym jest propozycja embarga na import ropy, choć odroczonego w czasie. By sankcje weszły w życie, jednomyślną zgodę muszą dać wszystkie kraje członkowskie.

Na czarnej liście z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie jest ponad 40 wojskowych z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, która wchodzi w skład 35. Armii i która jest odpowiedzialna za masakrę cywilów w podkijowskiej Buczy - zabójstwa, gwałty i tortury. "Okrucieństwa te stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne" - napisano w dokumencie uzasadniającym sankcje, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

UE uderzy w wojskowych. Ale nie tylko

Ponadto Unia ma kolejny raz objąć sankcjami rodziny ludzi Kremla. Tym razem są to córka, syn i żona rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Na czarnej liście sankcyjnej jest także zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl, który - jak napisano w uzasadnieniu - jest jednym ze znaczących zwolenników rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Węgry starały się wykreślić Cyryla z listy, na razie bezskutecznie. A wśród rosyjskich przedsiębiorstw, które zostały wpisane na czarną listę, są między innymi producenci samochodów terenowych i ciężarowych.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Prof. Agnieszka Legucka gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (05.05)

Ropa naftowaNiemcy za embargiem na ropę Putina. "Rosja przez lata nie stanie na nogi"

Uderzenie w banki i handel ropą

Bruksela planuje wprowadzić i inne restrykcje. Z systemu SWIFT wykluczone mają zostać trzy rosyjskie banki. Do najważniejszego z nich - Sbierbanku - mają dołączyć Rosyjski Bank Rolny oraz Credit Bank of Moscow.

Jeszcze bardziej dotkliwe dla Moskwy może okazać się jednak uderzenie w handel ropą. Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała zakaz importu rosyjskiej ropy do krajów Unii Europejskiej, który ma zacząć obowiązywać w ciągu sześciu miesięcy. Do końca roku ma zostać wprowadzone embargo na produkty naftowe z Rosji. Ursula von der Leyen powiedziała w Parlamencie Europejskim, że wśród propozycji nowego, szóstego pakietu sankcji znalazły się obok embarga na ropę, także: wykluczenie z systemu SWIFT największego rosyjskiego banku - Sbierbanku. W systemie wciąż pozostaje Gazprombank, służący za instytucję rozliczeniową dla importerów rosyjskiego gazu.

Unia chce też wpisać na listę sankcyjną wojskowych odpowiedzialnych za masakrę cywilnej ludności w podkijowskiej Buczy. W pakiecie sankcji znajdzie się też usunięcie rosyjskich mediów z Unii. Nie będą mogły nadawać w krajach Wspólnoty. Dodatkowo Unia zamierza wprowadzić zakaz świadczenia przez unijnej firmy usług doradczych wobec Rosji.

Szczegóły szóstego pakietu sankcji, którego elementem jest odłączenie banków od międzynarodowego systemu rozliczeń, przedstawiła w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Więcej o: