Na czarnej liście z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie jest ponad 40 wojskowych z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, która wchodzi w skład 35. Armii i która jest odpowiedzialna za masakrę cywilów w podkijowskiej Buczy - zabójstwa, gwałty i tortury. "Okrucieństwa te stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne" - napisano w dokumencie uzasadniającym sankcje, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Ponadto Unia ma kolejny raz objąć sankcjami rodziny ludzi Kremla. Tym razem są to córka, syn i żona rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Na czarnej liście sankcyjnej jest także zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl, który - jak napisano w uzasadnieniu - jest jednym ze znaczących zwolenników rosyjskiej napaści na Ukrainę.
Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Węgry starały się wykreślić Cyryla z listy, na razie bezskutecznie. A wśród rosyjskich przedsiębiorstw, które zostały wpisane na czarną listę, są między innymi producenci samochodów terenowych i ciężarowych.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl
Bruksela planuje wprowadzić i inne restrykcje. Z systemu SWIFT wykluczone mają zostać trzy rosyjskie banki. Do najważniejszego z nich - Sbierbanku - mają dołączyć Rosyjski Bank Rolny oraz Credit Bank of Moscow.
Jeszcze bardziej dotkliwe dla Moskwy może okazać się jednak uderzenie w handel ropą. Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała zakaz importu rosyjskiej ropy do krajów Unii Europejskiej, który ma zacząć obowiązywać w ciągu sześciu miesięcy. Do końca roku ma zostać wprowadzone embargo na produkty naftowe z Rosji. Ursula von der Leyen powiedziała w Parlamencie Europejskim, że wśród propozycji nowego, szóstego pakietu sankcji znalazły się obok embarga na ropę, także: wykluczenie z systemu SWIFT największego rosyjskiego banku - Sbierbanku. W systemie wciąż pozostaje Gazprombank, służący za instytucję rozliczeniową dla importerów rosyjskiego gazu.
Unia chce też wpisać na listę sankcyjną wojskowych odpowiedzialnych za masakrę cywilnej ludności w podkijowskiej Buczy. W pakiecie sankcji znajdzie się też usunięcie rosyjskich mediów z Unii. Nie będą mogły nadawać w krajach Wspólnoty. Dodatkowo Unia zamierza wprowadzić zakaz świadczenia przez unijnej firmy usług doradczych wobec Rosji.
Szczegóły szóstego pakietu sankcji, którego elementem jest odłączenie banków od międzynarodowego systemu rozliczeń, przedstawiła w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.