Co zrobić z przedartym banknotem? Czy można nim płacić? Gdzie go wymienić? Wyjaśniamy

Banknoty i monety, które są zużyte lub zniszczone, można wymienić w każdym banku, również komercyjnym. W zależności od zniszczeń może się jednak zmniejszyć ich wartość. Uszkodzonym banknotem można płacić w sklepach, ale jedynie, gdy zgodzi się na to sprzedawca. Co więc zrobić, gdy nasze pieniądze zostały zniszczone? Wyjaśniamy.

"Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety Narodowego Banku Polskiego można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce" - informuje NBP. Banki mają obowiązek wymienić zniszczone pieniądze poza sytuacjami, gdy są wątpliwości co do ich autentyczności oraz gdy zniszczenia uniemożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej. W takich sytuacjach o wymianie decyduje centrala NBP

Zobacz wideo Kiedy do Polski popłyną pieniądze z KPO?

Narodowy Bank Polski. Co zrobić z podartym banknotem?

Z uszkodzonym banknotem lub monetą należy udać się do banku i złożyć wniosek o jego wymianę. Banki zobowiązane są wymienić banknot, ale nie muszą oddać jego pełnej wartości. Za banknoty, które mają uszkodzone od 45 do 75 proc., otrzymamy połowę jego wartości. Aby otrzymać pełen zwrot, więcej niż 45 proc. powierzchni banknotu musi zachować się w jednym kawałku i można rozpoznać jego nominał. Pełen zwrot otrzymamy również, gdy zachowało się 75 proc. powierzchni przy banknocie poplamionym lub przerwanym. 

W przypadku monet, które mają mechaniczne uszkodzenia, czyli np. korozje, zmieniony kolor czy zniekształcenia, aby otrzymać 100 proc. wartości nominalnej, należy posiadać dwa rozłączone elementy monety (rdzeń i pierścień). Jeśli zgłosimy się tylko z jednym elementem, otrzymamy jedynie połowę wartości monety.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Narodowy Bank Polski. Czy można płacić podartymi banknotami? 

Za wymianę zniszczonych pieniędzy banki nie pobierają prowizji, ani żadnych dodatkowych opłat. Wystarczy jedynie złożyć wniosek. Można zrobić to osobiście w banku lub pocztowo, wysyłając pismo do Centrali Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. Do wniosku należy wtedy załączyć zniszczone pieniądze, o maksymalnej wartości 2 tys. zł. Wymianie nie podlegają banknoty i monety, które zostały wycofane z obiegu, jak np. pieniądze z czasów PRL.   

Portal money.pl wyjaśnia, że podarte lub zniszczone pieniądze mogą być ciągle wykorzystywane do transakcji gotówkowych. Nawet gdy uszkodzenie zostanie naprawione np. taśmą. Decyzję, czy takim banknotem możemy zapłacić, podejmuje osoba, z którą dobijamy transakcji, np. pracownik sklepu. Nie ma on jednak obowiązku przyjąć zniszczonych pieniędzy. Tak samo  klient może odmówić przyjęcia takich banknotów np. jako "reszty".

Więcej o: