Biedronka obejdzie zakaz handlu dzięki książkom? Są pierwsze adresy biedronkowych "wypożyczalni"

Biedronka, według medialnych doniesień, szuka sposobu, by znów handlować w każdą niedzielę. Tym razem patentem na obejście zakazu handlu w niedziele niehandlowe ma być otwarcie w sklepie wypożyczalni książek. Money.pl dotarło do adresów Biedronek, które mają się dzięki temu otworzyć już w najbliższą niedzielę.

Mimo zakazu handlu większość sieci handlowych w Polsce w połowie ubiegłego roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne.

Od 1 lutego 2022 r. w niedziele niehandlowe mogą działać tylko takie sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że osiągają z tego tytułu co najmniej 40 proc. przychodów. Sklepy szukają więc kolejnych sposobów, by obejść przepisy. 

Zobacz wideo Mięso z in vitro? Pierwszy raz zjedzono je w 2013 roku [Next Station]

Biedronka otworzy się w niedzielę jako wypożyczalnia książek?

Z instrukcji, jaką mieli okazję przeczytać dziennikarze Money.pl, wynika, że już w najbliższą niedzielę część sklepów Biedronka ma być otwarta. W nocy z piątku na sobotę otrzymają one około 140 książek, które mają ustawić na stojakach przy wejściu lub w strefach bez jedzenia.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Money.pl na podstawie wpisów pracowników Biedronki na facebookowych grupach ustaliło też, że w niedzielę 7 sierpnia otwarte będą następujące sklepy sieci:

  • Warszawa przy ul. Złota Wilga;
  • Bartoszyce, ul. Warszawska;
  • Tarnowskie Góry;
  • Łodygowice, ul. Beskidzka 8;
  • Racibórz, ul. Jana 3;
  • Oława, ul. 3 Maja 51A;
  • Jaworzno;
  • Węgorzewo;
  • Przecław;
  • Drogomyśl.

Ponadto Paweł Jachowski z portalu wiadomoscihandlowe.pl wychwycił, że Biedronka w aplikacji zmieniła adnotacje dot. otwarcia przy wielu sklepach. "W rubryce 'niedziela' zamiast słowa 'nieczynne' pojawiły się godziny otwarcia. Wygląda na to, że jednak sieć nie wycofa się ze swojego pomysłu w ostatniej chwili" - pisze dziennikarz. 

Biedronka nigdzie jeszcze oficjalnie nie potwierdziła tych doniesień. Na pytania naszej redakcji sieć wciąż nie udzieliła odpowiedzi. 

Pracownicy Biedronki się buntują. Nie chcą pracować w niedziele

Money.pl dotarło również do listu protestacyjnego załóg jednego ze sklepów Biedronki. Sprzeciwiają się w nim "próbie omijania prawa" i ostrzegają, że jeśli pomysł zostanie wdrożony, to przystąpią do protestu i odmówią pracy w niedziele. 

Stanowczo sprzeciwiamy się pracy w niedziele niehandlowe. Jeżeli zarząd firmy JMP postanowi otworzyć sklepy w niedziele ustawowo wolne od handlu, nasz zespół postanowi przystąpić do protestu

- czytamy w komunikacie pracowników.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: