Jest nowy prezes Elektrowni Nowe Jaworzno. Dzień po awarii, której istnienia Tauron zaprzeczył

W poniedziałek Onet informował o awarii w Elektrowni Nowe Jaworzono. Tauron zarządzający obiektem zaprzeczył, że doszło do awarii. Ale już następnego dnia spółka powołała nowego prezesa elektrowni. Został nim prezes całego Tauronu Paweł Szczeszek.

W poniedziałek pisaliśmy o doniesieniach Onetu na temat awarii w Elektrowni Nowe Jaworzono. Tauron zaprzeczył jednak, że to awaria. Mimo tego już we wtorek spółka poinformowała o powołaniu nowego prezesa elektrowni. 

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?

Elektrownia Nowe Jaworzno z nowym prezesem

Prezesem zarządu spółki Nowe Jaworzno Tauron został Paweł Szczeszek, który pełni też funkcje prezesa zarządu Tauron Polska Energia. Na nowym stanowisku zastąpił Sebastiana Golę. Spółka podaje, że Szczeszek posiada wszelkie uprawnienia do prowadzenia elektrowni. 

Bezpośrednie zarządzanie spółką odpowiedzialną za eksploatację bloku o mocy 910 MW usprawni procesy decyzyjne tak w kontekście realizowanych testów i strojeń bloku w okresie przejściowym, jak i prowadzenia mediacji przed Prokuratorią Generalną. Przy obecnej strukturze Grupy TAURON i podziale kompetencyjnym, jednoczesne kierowanie pracami zarządów spółki centralnej i spółki prowadzącej blok poprawi również koordynację w zakresie zapewnienia paliwa węglowego dla jednostki 

- mówi Paweł Szczeszek. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Tauron dogada się z Rafako

Onet informował, że firma Rafako, która budowała blok węglowy, a obecnie pomaga Tauronowi w jego eksploatacji, ostrzegała rząd przed możliwą awarią. Zdaniem firmy, węgiel dostarczany przez Tauron do elektrowni nie nadaje się do spalania. 

Tauron zapewniał, że węgiel dostarczany do bloku jest odpowiedniej jakości. "Węgiel w kopalniach poddawany jest procesowi oczyszczania, pomimo to, ze względu na bardzo duże ilości strumienia węgla, nie da się całkowicie wykluczyć przedostawania się niewielkiej ilości zanieczyszczeń w węglu dostarczanym do elektrowni" - wyjaśnił Tauron w piątkowym komunikacie. Firma podkreśliła, że w jej ocenie "Rafako po raz kolejny stosuje szantaż biznesowy, a materiały - w tym zdjęcia - publikowane przez Rafako zostały zmanipulowane".

W komunikacie o powołaniu nowego prezesa Paweł Szczeszek informuje, że celem na najbliżej miesiące będzie "sprawne przeprowadzenie negocjacji z Rafako, a co za tym idzie wypracowanie optymalnego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego" dla bloku Elektrowni Nowe Jaworzno o mocy 910 MW. Prezes Tauronu podkreślił, że to kluczowa jednostka dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: