Waloryzacja 500 Plus? Marlena Maląg: "Nie przewidujemy". Wcześniej rząd mówił o "pewnej zmianie"

- W tym roku i w założeniach budżetowych nie przewidujemy waloryzacji świadczenia Rodzina 500 Plus, ponieważ wprowadzamy nowe świadczenia i rozwijamy kolejne programy - powiedziała ministerka rodziny i polityki Marlena Maląg w Polsat News. Jednak wcześniej w kontekście tego świadczenia i wysokiej inflacji rząd mówił o "pewnej zmianie", która "z pewnością nastąpi", ale "jeszcze nie w tej chwili".

Za sprawą wysokiej inflacji, świadczenie 500 Plus straciło na wartości. Dziś 500 Plus to tak naprawdę zaledwie "383 Plus" - pisał pod koniec maja Mikołaj Fidziński w Next.gazeta.pl. Z wyliczeń wynika, że aby za 500 Plus można było kupić tyle samo, co w kwietniu 2016 r., gdy program startował, świadczenie powinno wynieść 652 zł.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

500 plus do waloryzacji? Marlena Maląg: Nie przewidujemy

W związku ze zmniejszającą się wartością świadczenia coraz częściej mówi się o możliwej waloryzacji programu Rodzina 500 Plus. Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg została w piątek zapytana o kwestię waloryzacji. - W tym roku i w założeniach budżetowych nie przewidujemy waloryzacji świadczenia Rodzina 500 Plus, ponieważ wprowadzamy nowe świadczenia i rozwijamy kolejne programy - mówiła w programie "Gość Wydarzeń" Polsat News.

- Przede wszystkim wprowadzamy nowe świadczenia, aby wyjść z pułapki niskiej dzietności, aby wprowadzić kompleksową politykę prorodzinną, wprowadzamy dedykowane świadczenia tam, gdzie są potrzebne - wyjaśniła.

500 plus. Będzie waloryzacja, czy nie będzie? Ryszard Terlecki z PiS mówił, że "z pewnością coś takiego nastąpi"

Jednak wcześniej z obozu rządowego padały inne deklaracje. W połowie czerwca br. w wywiadzie dla "Polska Times" wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki na pytanie o waloryzację świadczenia Rodzina 500 Plus odpowiedział: - Nie nazywamy tego "waloryzacją", a pewną zmianą, oczywiście na korzyść tych, którzy otrzymują to świadczenie. Z pewnością coś takiego nastąpi. Jeszcze nie w tej chwili, ponieważ nie nadszedł na to moment.

Z kolei na początku czerwca br. wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed mówił, że rząd nie planuje podnosić wysokości świadczenia 500 plus. - Nie ma w tej chwili planów zmiany 500 plus na 700 plus. Nie ma w rządzie takich dyskusji. Utrzymujemy 500 plus dla wszystkich - mówił w rozmowie z Polsat News.

W podobnym tonie wypowiadała się ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska. - Nie ma takich planów i o tym nie rozmawiamy - mówiła na początku czerwca br. w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" w odpowiedzi na pytanie o ewentualną waloryzację 500 plus.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?
Więcej o: