Mieszkanie bez wkładu własnego to nowy program rządu, jeden z projektów zapowiadanych w ramach Polskiego Ładu. Ma umożliwić zakup mieszkania osobom, które mają zdolność kredytową, ale nie mogą uzbierać odpowiednich środków na wkład własny.
Projekt skierowany jest do gospodarstw domowych o niskich dochodach, które przy odpowiednich warunkach są w stanie uzyskać kredyt nawet w wysokości 100 proc. wartości mieszkania. Program zakłada m.in. gwarancję Banku Gospodarstwa Krajowego dla wkładu własnego w wysokości 10-20 proc. nabywanej nieruchomości (maksymalnie 100 tys. zł). Warunkiem jest m.in. to, że cena metra kwadratowego mieszkania mieści się w ustalonych limicie (różnym dla poszczególnych gmin).
W ramach programu kredytobiorcy mogą otrzymać 20 tys. zł wsparcia na spłatę zobowiązania w przypadku powiększenia rodziny o drugie i 60 tys. zł o trzecie albo kolejne dziecko. 1 czerwca umowę o współpracy BGK podpisał z PKO Bankiem Polskim, a od 1 września w ofercie PKO Banku Polskiego dostępny jest kredyt mieszkaniowy udzielany na warunkach programu "Mieszkanie bez wkładu własnego"
Więcej o szczegółach tego programu przeczytasz w poniższym artykule >>>>
- Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" to rozwiązanie, którego szczególnie potrzebują młodzi ludzie, młode rodziny, aby z powodzeniem wystartować w przyszłość. Posiadanie własnego mieszkania to nie tylko spełnienie własnych potrzeb, ale także dobra inwestycja - podkreśla Tomasz Frąckowiak, dyrektor pionu klienta detalicznego w PKO BP, cytowany w oficjalnym komunikacie.
Wszystkie formalności związane ze skorzystaniem z gwarancji BGK należy dopełnić w oddziale banku PKO BP podczas składania wniosku o kredyt mieszkaniowy. Nie ma konieczności podpisywania dodatkowych dokumentów odrębnie w Banku Gospodarstwa Krajowego. Klient może zdecydować, na jaki okres podpisuje umowę - od 15 do 35 lat oraz czy zobowiązanie będzie spłacał w ratach równych, czy malejących.
- Udało nam się maksymalnie uprościć całą procedurę, dzięki czemu proces wnioskowania o kredyt hipoteczny jest obecnie szybki i prosty - mówi Frąckowiak.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.
Według informacji na stronie BGK oprócz PKO BP, umowy dotyczące udostępniania kredytu bez wkładu własnego podpisało jeszcze siedem banków: Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BPS i Santander Bank Polska.