Wielka Brytania. Dymisja brytyjskiego ministra finansów. Był na stanowisku zaledwie miesiąc

Kwasi Kwarteng nie będzie już dłużej pełnił funkcji - brytyjskiego ministra finansów. Informację o swojej rezygnacji przekazał w liście do premierki Liz Truss. Prawdopodobnie jego rezygnacja jest związana bezpośrednio z klapą projektu tzw. mini budżetu. Eksperci przewidują, że wkrótce ze stanowiska może odejść także Liz Truss.

W zeszłym miesiącu nowy rząd Liz Truss ogłosił gwałtowną zmianę kierunku polityki gospodarczej, stawiając między innymi na obniżkę podatku dochodowego i podatku od firm. Kwasi Kwarteng nie przedstawił wówczas, źródeł finansowania tych obniżek, a rynki finansowe zareagowały nerwowo. Notowania sondażowe ugrupowania się załamały, a w partii powstał bunt przeciwko premierce Truss.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała Wielka Brytania pod panowaniem Karola III?

Wielka Brytania. Kwasi Kwarteng rezygnuje

Według doniesień brytyjskich mediów Kwasi Kwarteng przypłacił to stanowiskiem. W piątek 14 października BBC poinformowało, że złożył on dymisję, co czyni go drugim kanclerzem UK o najkrótszym stażu i czwartym od 2019 roku. Mniej czasu na stanowisku spędził jedynie Iain Macleod, który zmarł na atak serca 30 dni po objęciu funkcji w rządzie w 1970 roku.

"Poprosiła mnie Pani o ustąpienie ze stanowiska kanclerza. Zgodziłem się. Kiedy poprosiła mnie Pani o pełnienie funkcji kanclerza, zrobiłem to z pełną świadomością, że sytuacja, w której się znaleźliśmy, była niezwykle trudna, z rosnącymi światowymi stopami procentowymi i cenami energii. Jednakże wizja optymizmu, wzrostu i zmian była słuszna" - napisał w liście do Liz Truss, Kwasi Kwarteng.

"Jak wielokrotnie powtarzałem w ostatnich tygodniach, utrzymanie status quo po prostu nie wchodziło w grę. Zbyt długo ten kraj był skazany na niskie stopy wzrostu i wysokie opodatkowanie - to musi się jeszcze zmienić, jeśli ten kraj ma odnieść sukces" - dodał.

Brytyjski rząd zaproponował bowiem cięcie podatków, które w ciągu pięciu lat będą kosztować budżet 160 mld funtów. Drugie tyle ma pójść na wsparcie odbiorców energii. Ponadto na lata 2022-2023 zapowiedziano wzrost potrzeb pożyczkowych o 72 mld funtów. 

Więcej na temat proponowanych zmian przeczytasz w poniższym artykule >>>>

Wielka Brytania. Liz Truss złoży dymisję?

Nieoficjalne doniesienia sugerują, że rząd ma się wycofać z dużej części tzw. mini budżetu, który gwałtownie odchodził od bardziej prospołecznej polityki Borisa Johnsona i Theresy May. W związku, z czym pozycja premierki Liz Truss również jest niepewna. Część posłów prawicy buntuje się przeciwko premierce i już teraz opracowuje plany usunięcia jej ze stanowiska.

"Jeśli Kwarteng jest zmuszony odejść, to jakie jest uzasadnienie pozostania Liz Truss na stanowisku? Plany obniżenia podatków, które zamierza porzucić i zwolnić kanclerza, były głównymi planami jej całej kampanii" - pyta Adam Bienkov korespondent "Byline Time".

"Nie pozwólmy Liz Truss zrzucić winy na Kwasi Kwarteng. Uczyniła go kanclerzem! Ona powiedziała, że sprawiedliwie jest dawać więcej pieniędzy bogatym ludziom, i to dokładnie zrobił ich minibudżet!" - wtóruje mu Femi Oluwole z "Independent". 

Więcej o: