"Posiedzenia RPP będą dwudniowe". Ogłosił to jeden z członków Rady

Po długiej covidowej przerwie wracają dwudniowe posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Nie od razu, grudniowe ma być jeszcze jednodniowe. Tak wynika z wpisu, jaki na Twitterze zamieścił Ireneusz Dąbrowski.
Zobacz wideo Czeka nas spadek cen mieszkań? Dr Czerniak: Tak, ale nie będzie to duży spadek

"Od stycznia posiedzenia RPP będą dwudniowe" - napisał na Twitterze w czasie długiego weekendu Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tej informacji (poprosiliśmy NBP o ustosunkowanie się do niej).

Członek RPP: Wrócą dwudniowe posiedzenia

Wielkim zaskoczeniem by to jednak nie było. Część członków RPP wzywała publicznie do powrotu do dwudniowych comiesięcznych decyzyjnych posiedzeń Rady. Troje z nich, Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk i Joanna Tyrowicz, napisali oficjalny wniosek w tej sprawie do NBP pod koniec października - chcieli nawet, by zaczęły obowiązywać jeszcze w listopadzie (do czego ostatecznie nie doszło). 

Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący RPP. Troje członków RPP pisze do Glapińskiego. Mają postulat ws. posiedzeń Rady

Na agendzie ostatniego spotkania było więcej niż zwykle tematów, poza samą decyzją w sprawie stóp procentowych, omawiano projekcję inflacji (to prognozy przygotowywane przez zespół analityczny NBP trzy razy w roku), opinia do projektu przyszłorocznego budżetu państwa oraz regulamin RPP. 

Adam Glapiński zapowiadał wniosek

Prezes NBP Adam Glapiński, który pełni też funkcję przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, wcześniej zapowiadał już, że na listopadowym spotkaniu zaproponuje powrót do dwudniowych posiedzeń, ale dopiero od stycznia przyszłego roku. Harmonogram posiedzeń zatwierdza cała RPP, opierając się na poście Ireneusza Dąbrowskiego można więc domniemywać, że na propozycję prezesa przystała. 

Jednodniowe posiedzenia Narodowy Bank Polski wprowadził wiosną 2020 roku. Był to ruch ostrożnościowy, związany z zagrożeniem epidemicznym w czasie pandemii COVID-19. Na stronie internetowej NBP jak na razie można sprawdzić harmonogram posiedzeń RPP tylko na ten rok. Najbliższe decyzyjne odbędzie się 7 grudnia. 

Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia RPP podtrzymała pauzę - stopy procentowe pozostały bez zmian, główna na poziomie 6,75 proc. W czasie konferencji po posiedzeniu Adam Glapiński sugerował, że Rada jest w okresie "zawieszenia" i jeśli napływające z gospodarki dane będą potwierdzały obecne prognozy gospodarcze NBP, to stopy prawdopodobnie nie będą podnoszone. Więcej na ten temat pod poniższym linkiem: 

Konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego w Warszawie Glapiński: inflacja w najbliższych miesiącach może jeszcze wzrosnąć

Więcej o: