Kaczyński twierdzi, że hipermarkety nie są odpowiednio opodatkowane. "Nie rozumiem, kogo ma na myśli"

- Jeśli prezes PiS mówi o jakichś zagranicznych firmach, które nie płacą w Polsce należnego podatku, to ja nie bardzo rozumiem, kogo ma na myśli - w ten sposób Renata Juszkiewicz z POHiD komentuje niedawne słowa Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS stwierdził, że hipermarkety nie są odpowiednio opodatkowane.

Jarosław Kaczyński podczas weekendowego spotkania z wyborcami w Gliwicach stwierdził, że sklepy wielkopowierzchniowe oraz firmy zagraniczne działające w Polsce nie są odpowiednio opodatkowane.  Powiem uczciwie: nie - odpowiedział prezes pytany przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka czy "w Polsce firmy zagraniczne, hipermarkety, sklepy wielkopowierzchniowe są odpowiednio opodatkowane".

- Nie są odpowiednio opodatkowane, a powinny być. Ale tu są oczywiście kłopoty z Unią Europejską. Podejmowaliśmy próby i nie wszystko przegraliśmy, ale w większości przegraliśmy - stwierdził.

Szef PiS szczegółów, jak to często ma w zwyczaju podczas tego typu wystąpień, nie podał. Nie wyjaśnił też, czy jego zdaniem podatek, który od stycznia zeszłego roku płacą sieci handlowe o dużych powierzchniach, powinien zostać podniesiony. Nie przypomniał też swoim słuchaczom, że PiS taką daninę wprowadził. 

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji: Kogo ma na myśli Kaczyński?

Słowa Kaczyńskiego wywołały reakcję przedsiębiorców. - Jeśli prezes PiS mówi o jakichś zagranicznych firmach, które nie płacą w Polsce należnego podatku, to ja nie bardzo rozumiem, kogo ma na myśli  - stwierdziła w komentarzu dla money.pl Renata Juszkiewicz z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. 

Bardzo chcielibyśmy, aby padały w takich wypowiedziach nazwy konkretnych firm

- dodała. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zagraniczne supermarkety nieodpowiednio opodatkowane? "Zapłaciły 5,6 mld zł"

Juszkiewicz podkreśliła też, że sugerowanie, iż supermarkety nie są odpowiednio opodatkowane, odbiega od stanu faktycznego. - W 2021 r. firmy należące do POHiD zapłaciły 3 miliardy zł CIT (podatek dochodowy dla firm - przyp. red.) i 2,6 miliarda zł podatku handlowego - stwierdziła. 

Z danych za zeszły rok wynika, że duże, w tym zagraniczne sieci handlowe, płacą spore podatki. W przypadku CIT-u kwoty wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset milionów złotych. I tak Lidl odprowadził w 2021 roku 29,9 mln zł podatku CIT, sieć Żabka 159 mln, Auchan 30,9 mln, Kaufland 93,2 mln, Carrefour 43,7 mln. Do największych płatników zalicza się sieć Biedronka, która odprowadziła 724 mln zł podatku CIT. 

Wysokość podatku handlowego zależy od wielkości przychodów. Sieci, które osiągają je na poziomie do 17 mln zł nie płacą nic, osiągające od 17 do 187 mln odprowadzają 0,8 proc. Największe płacą stawkę wynoszącą 0,8 proc. do limitu 187 mln zł, a do tego 1,4 proc. od kwoty powyżej tego progu. 

Więcej o: