Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Świadczenie wynosi 3 tys. zł.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Dodatek węglowy można uzyskać po złożeniu wniosku w urzędzie gminy. Są przyjmowane od sierpnia. W wymaganych dokumentach należy wskazać źródło ogrzewania - zgodnie ze złożonym wcześniej wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Wnioski można składać osobiście w urzędach gmin, za pośrednictwem aplikacji mObywatel i Platformy ePUAP, bądź wysłać za pośrednictwem poczty do 30 listopada. Wypłata pieniędzy następuje w ciągu 60 dni.
Wniosek o dodatek węglowy można pobrać na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska i wypełnić w programie WORD lub PDF. Więcej na ten temat w artykule:
Wraz z końcem października rząd wprowadził istotne zmiany w zasadach przyznawania dodatku węglowego - rodzinom zamieszkującym pod jednym adresem przysługuje ich kilka.
Zgodnie z nowelizacją 3000 zł przysługuje każdej rodzinie, o ile spełnia następujące warunki:
O świadczenie mogą się także ubiegać te osoby, których wnioski zostały wcześniej odrzucone.