Chcesz się oświadczyć w walentynki? Zobacz, czy od pierścionka zaręczynowego musisz zapłacić podatek

Walentynki to dla niektórych osób idealny czas na oświadczyny. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z prawem pierścionek zaręczynowy może być uznany za darowiznę. Co to oznacza?

Czy pierścionek zaręczynowy to darowizna? Nie do końca wiadomo, jak interpretować przepisy. Wiadomo jednak, że jeśli po zerwanych zaręczynach partner lub partnerka oczekuje zwrotu pierścionka, to powinno się go domagać zgodnie z postanowieniami dotyczącymi odwołania darowizny. Wskazywałoby to, że należy traktować go jak darowiznę. Mowa o sytuacji, w której obdarowana osoba dopuściła się względem partnera lub partnerki rażącej niewdzięczności. Oznacza to, że pierwszym i niezbędnym krokiem jest przekazanie oświadczenia o odwołaniu darowizny.

Druga teoria mówi o tym, że pierścionek zaręczynowy stanowi wyraz przyszłej umowy małżeńskiej, a więc po zerwaniu zaręczyn należy go zwrócić. Pierwsze stanowisko zostało wyrażone w orzeczeniu Sądu Rejonowego Gdańsk - Północ z 30 marca 2016 r., I C 22/15, drugie zaś w wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie - sygn. akt: III C 147/16, który Dody. Zgodnie z postanowieniem sądu artystka musiała zwrócić byłemu narzeczonemu warty ponad 100 tys. złotych pierścionek zaręczynowy.

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem

Zaręczyny w Walentynki. Czy od pierścionka trzeba odprowadzić podatek?

Jeśli pierścionek uznajemy za darowiznę, to owszem, należy odprowadzić od niego podatek.

- Ustawa o podatku od spadków i darowizn daje nam jasną wskazówkę - jeżeli udzielamy darowizny osobie z III grupy podatkowej, a do takiej należy bez wątpienia zaliczyć narzeczoną, to konieczne jest zapłacenie podatku, o ile wartość darowizny przekracza 5 308 zł - wskazuje Dawid Jakubiec, aplikant adwokacki z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Obowiązek zgłoszenia darowizny spoczywa na obdarowanym, który w ciągu sześciu miesięcy musi zgłosić ją do właściwego dla miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego. Zgłoszenie powinno zawierać także dokumenty określające wysokość podatku. W świetle prawa zatem świeżo upieczona narzeczona, która przyjęła pierścionek o wartości powyżej 5 308 zł, powinna po oświadczynach poprosić przyszłego męża o rachunek i udać się do fiskusa.

Wesele także możne skończyć się wizytą u fiskusa

Rząd wprowadza nowy podatek od darowizn od wielu osób i jeśli zebrana kwota przekroczy 108 360 zł, 81 270 zł lub 54 180 zł (w zależności od grupy podatkowej). Taka sytuacja jest powszechna na weselach, gdzie goście wręczają nowożeńcom koperty z pieniędzmi. 

Nowe przepisy zwiększają też limity darowizn od jednej osoby. Jeśli kwota lub wartość prezentu nie przekracza 18 060 zł, jesteśmy zwolnieni z podatku. Co jednak, gdy dwie osoby przekażą nam po 25 tys. zł? Wówczas zapłacimy podatek, bo kwota przewyższa limit darowizny od jednej osoby, czy nie będziemy musieli dzielić się z fiskusem, ponieważ darowizna od dwóch osób nie przekroczyła 54 tys. zł? - pyta "Dziennik Gazeta Prawna". 

Nowelizacja prawa spadkowego może wymuszać więc na nowożeńcach ponadto konieczność zsumowania wartości kopert w obrębie danej grupy podatkowej. Jeśli kwota przekroczy ustalony limit, nadwyżką będzie trzeba najpewniej podzielić się z fiskusem - mówi dla "DGP" doradca podatkowy Piotr Leonarski.

*** 

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki

Więcej o: