Zmasowany atak na użytkowników Allegro. Komunikat o zablokowaniu konta to pułapka (i ma literówkę)

"Dzień dobry, Twoje konto może zostać zablokowane z racji częstych prób logowań z aplikacji mobilnej. W celu ochrony konta prosimy o autoryzację oraz potwierdzenie aktualnych danych" - tak zaczyna się fałszywa wiadomość, która rzekomo pochodzi od Allegro. Dlaczego jest groźna?

Serwis Niebezpiecznik.pl specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie ostrzega przed nową kampanią wymierzoną w użytkowników Allegro. Coraz więcej użytkowników portalu otrzymuje wiadomości, które pod względem graficznym do złudzenia przypominają autentycznie treści wysyłane przez serwis.

Użytkownicy Allegro ofiarami zmasowanych ataków. "Twoje konto może zostać zablokowane"

Choć pod względem wizualnym komunikat od oszustów jest bardzo podobny do oryginału, jego treść nijak ma się do sposobu komunikowania Allegro. Serwis nigdy bowiem nie wymusza na użytkownikach aktywowania żadnych usług. 

"Dzień dobry, Twoje konto może zostać zablokowane z racji częstych prób logowań z aplikacji mobilnej. W celu ochrony konta prosimy o autoryzację oraz potwierdzenie aktualnych danych. Jeśli chcesz dalej korzystać z (sic!) swojego konta, Allegro! Pamiętaj, że jedynie aktywna usługa Allegro! gwarantuje Ci darmowe dostawy kurierem oraz do Paczkomatów i Punktów odbioru, a także dostęp do darmowych zwrotów. Zgodnie z art. IX ust. 3 Regulaminu Allegro! istnieje możliwość zablokowania konta z racji braku potwierdzenia aktualnych danych personalnych i rozliczeniowych" - czytamy w jednym z e-maili cytowanym przez portal. 

Fałszywy e-mail od AllegroFałszywy e-mail od Allegro Fot. Niebezpiecznik (publikacja za zgodą serwisu)

Dostałem wiadomość o blokadzie konta. Co robić?

Eksperci z Niebezpiecznik.pl wyjaśniają, czy na wiadomość o podobnej treści trzeba reagować. "Nie. Otrzymanie tej wiadomości nie oznacza żadnego zagrożenia. Po prostu ją zignoruj" - piszą.

Jak tłumaczy portal, nawet kliknięcie zamieszczonego w wiadomości linku nie powinno wiązać się z bezpośrednim ryzykiem. "Samo kliknięcie nie stanowi w tym przypadku żadnego zagrożenia. Dopiero podanie danych na fałszywej stronie udającej Allegro oznacza kłopoty. Jeśli to zrobiłeś, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem" - czytamy w serwisie. Udostępnianie swoich danych może się skończyć wyczyszczeniem konta. 

Phishing wciąż groźny

Fałszywy e-mail rozsyłany przez cyberprzestępców to klasyczny phishing. To metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji tj. numery kart kredytowych, loginy i hasła czy numer PESEL.

Przestępcy stosujący phishing wykorzystują wiele różnych form ataków, aby osiągnąć swój cel - e-maile z fałszywymi ostrzeżeniami, złośliwe oprogramowanie i sfałszowane strony internetowe. Aby się bronić przed phishingiem, należy śledzić wiadomości marketingowe i ostrzeżenia bezpieczeństwa, a także być ostrożnym przy otwieraniu nieznanych wiadomości e-mail i linków.

Więcej informacji technologicznych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: