Orlen doniósł, bo Lotos "nie dowiózł". Śledczy badają sprawę projektu, "który nigdy nie powstał"

Prokuratura zajmuje się sprawą inwestycji, którą prowadził Lotos. Chodzi o budowę samochodu elektrycznego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na projekt przeznaczono nawet milion dolarów. Auto nigdy nie powstało. Jakie zarzuty mogą postawić śledczy?

Orlen złożył do CBA doniesienie dotyczące projektu prowadzonego niegdyś przez Lotos. Jak informuje RMF FM, donos odniósł skutek i Prokuratura Regionalna w Gdańsku bada kwestię wydatków na projekt, który nie został ukończony. Chodzi o samochód elektryczny

Orlen doniósł, bo Lotos "nie dowiózł" samochodu elektrycznego

Śledczy, jak donosi stacja, sprawdzają, czy władze paliwowej spółki, wydając pieniądze na przedsięwzięcie, które nie zakończyło się stworzeniem pojazdu, wyrządziły spółce "szkodę w wielkich rozmiarach". Za przestępstwo tego typu grozi do 10 lat więzienia.

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw na stacjach Orlenu?

Stacja informuje, że w projekcie związanym z tworzeniem samochodu miała uczestniczyć mało znana spółka o kapitale wynoszącym zaledwie 5000 zł i siedzibą "pod wynajętym adresem". Wątpliwości budzi też to, że realizacja projektu nie przebiegała zgodnie z terminarzem.

Wątpliwości dotyczące spółki

Negatywną opinię o firmie miał też wyrazić zespół specjalizujący się w ochronie krytycznej infrastruktury koncernu. Spółka rzekomo "nie zabezpieczała wszystkich ryzyk związanych z projektem, a umowa ograniczała odpowiedzialność i nie zawierała twardych gwarancji wykonawcy dających rękojmię powodzenia projektu"  - podaje RMF FM. 

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba podczas konferencji prasowej ws. powiązań partii Republikańskiej z NCBiR. Warszawa, 1 marca 2023 r.Afera NCBiR może słono kosztować. Polska może stracić setki milionów z UE

O sprawie samochodu elektrycznego media donosiły w styczniu. Wówczas wykrycie nieprawidłowości komentowali przedstawiciele Orlenu. - Zależy nam na pełnej transparentności tego projektu, dlatego podjęliśmy działania wyjaśniające i aktualnie prowadzimy kontrolę wewnętrzną - mówiła rzeczniczka Orlenu Edyta Olkowicz, cytowana przez RMF FM.

Wydatki na samochód elektryczny miały sięgnąć miliona dolarów. "Skończyło się jedynie na opracowaniu analiz biznesowych" - informowała w styczniu stacja. 

Chiny. Premier Li Keqiang z prawej, z lewej Xi Jinping.Chiny nie mierzyły tak nisko w gospodarce od trzech dekad. Jest powód

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: