Inflacja w strefie euro też mocno w dół. Najniższa od ponad roku. Ale w tych danych jest haczyk

Inflacja w strefie euro wyniosła w marcu br. 6,9 proc. rok do roku - podał Eurostat. To najniższy odczyt od ponad roku i wyraźnie niższy niż ten sprzed miesiąca (8,5 proc.). Problem w tym, że to głównie efekt statystyczny, a presja inflacyjna w strefie euro wciąż jest silna. Ekonomiści spodziewają się, że Europejski Bank Centralny zaordynuje kolejną podwyżkę stóp.

Inflacja w marcu w strefie euro wyniosła 6,9 proc. rok do roku - poinformował w piątek Eurostat. To rezultat znacznie niższy niż w lutym (8,5 proc.) i w ogóle najniższy od ponad roku (od lutego 2022 r., gdy inflacja wyniosła 5,9 proc.).

Można powiedzieć, że to trochę jak w Polsce - tu również inflacja w marcu wyraźnie spadła (do 16,2 proc. względem 18,4 proc. w lutym) i jest najniższa od kilku miesięcy (konkretnie, od września 2022 r.). U nas jednak odczyt okazał się nieco wyższy od prognoz ekonomistów (konsensus 15,9 proc.), w strefie euro zaś ciut niższy (konsensus wynosił 7,1 proc.). 

W strefie euro w marcu najniższą inflację miały: Luksemburg (3 proc.), Hiszpania (3,1 proc.), Holandia (4,5 proc.) i Belgia (4,9 proc.). Najwyższą z kolei: Łotwa (17,3 proc.), Estonia (15,6 proc.), Litwa (15,2 proc.) i Słowacja (14,8 proc.). 

Rok do roku ceny żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych wzrosły w strefie euro o 15 proc., a usług o 5 proc. Energia potaniała o 0,9 proc., a tzw. nieenergetyczne dobra przemysłowe (to bardzo szeroka grupa, jest w niej w zasadzie cała reszta - np. ubrania, samochody, prasa, leki, sprzęt RTV/AGD, meble itd.) podrożały o 6,6 proc.

Manifestacja Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Transparent: 'Zamroźcie inflację, nie ludzi' Inflacja najniższa od miesięcy, a eksperci kręcą nosem

Zobacz wideo Kalisz: Inflacja spada, ale w sposób automatyczny

Inflacja w strefie euro w dół. Dlaczego?

Inflacja w strefie euro poszła wyraźnie w dół z podobnych powodów co w Polsce. Jak wyjaśnia Bartosz Wałecki, analityk Michael / Ström Domu Maklerskiego, marzec jest pierwszym miesiącem, w którym ceny porównywane są do wyższych cen (głównie paliw i energii), które wzrosły zaraz po rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

Spadek inflacji w marcu jest pozytywnym sygnałem, jednak wynika on przede wszystkim z korzystnego efektu bazy. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy globalne tendencje dezinflacyjne w cenach paliw i energii. Presja inflacyjna utrzymuje się natomiast w innych sektorach, np. usługach

- zauważa Wałecki. To samo zauważają ekonomiści z PKO BP.

Inflacja bazowa cały czas w górę

Warto też zwrócić uwagę, że inflacja bazowa w strefie euro mimo wszystko lekko wzrosła względem lutego (z 5,6 proc.do 5,7 proc.). To właśnie ten wskaźnik - wykluczający najbardziej zmienne ceny żywności i energii - lepiej pokazuje presję inflacyjną w gospodarce, czyli to, czy inflacja jest uporczywa, czy tymczasowa.

Problem podwyższonej inflacji nie został jeszcze rozwiązany, na co wskazuje właśnie inflacja bazowa. Dane sugerują, że scenariusz szybkiej dezinflacji w Europie się oddala, a to może skłonić decydentów w EBC do wydłużenia cyklu podwyżek stóp procentowych. Inflacja bazowa w największych gospodarkach strefy utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i prawdopodobnie taka pozostanie w najbliższych miesiącach. Porównując oba wskaźniki widać, że spadek inflacji HICP jak na razie wiąże się przede wszystkim ze spadkiem cen paliw i energii względem roku poprzedniego

- komentuje Wałecki. Najbliższe posiedzenie decyzyjne EBC 4 maja br. Po marcowej podwyżce o 50 pb stopa refinansowa EBC wynosi 3,5 proc., a depozytowa 3 proc. To najwyższe poziomy od 2008 r.

Dalsze podwyżki stóp w strefie euro przewiduje także Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista XTB. On również motywuje tę opinię wzrostem inflacji bazowej.

Niepokoić może też inflacja miesiąc do miesiąca, czyli porównanie cen marcowych z tymi z lutego. Okazało się, że ceny tylko przez miesiąc wzrosły w strefie euro przeciętnie o 0,9 proc. (czyli niemal połowę celu inflacyjnego EBC 2 proc.). To najwięcej od października 2022 r. Presja inflacyjna jest więc wciąż bardzo wysoka. 

***

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: