Mieszkania coraz ciaśniejsze. Polakom 30 mkw. dla rodziny z dziećmi często wystarcza. Oto powód

Mieszkania kilka metrów powyżej 30 mkw. mogły jeszcze niedawno być rozpatrywane jako większa kawalerka czy tzw. studio. Dziś niewiele większe nieruchomości są już uznawane przez Polaków za akceptowalne, by zamieszkać z rodziną - wynika z analiz Otodom i JLL.

Mieszkania Polaków się kurczą. W ciągu trzech lat wielkość nieruchomości dwupokojowej zmniejszyła się o dwa metry kwadratowe - wynika z raportu Otodom i JLL. 27 proc. rodzin z dziećmi uznało dwa pokoje z kuchnią o łącznej powierzchni 30-39 m kw. za "akceptowalne do zakupu" - wynika z danych za rok 2022. 

Zobacz wideo Rynek nieruchomości? "Jestem po to, żeby ten rynek uporządkować"

Jak czytamy w raporcie, jeszcze w 2018 r. najpopularniejszym typem mieszkań były te z trzema pokojami. W ciągu dwóch lat spadła jednak nie tylko liczba pokoi w poszukiwanych mieszkaniach, ale i oczekiwania Polaków względem metrażu.

- Wygląda na to, że przekonanie: ciasne, ale własne, któremu wciąż hołdujemy w naszym kraju, wraz z gigantycznym wzrostem inflacji i zmniejszeniem dostępności kredytów mieszkaniowych nabrało nowego znaczenia. Spadek zdolności kredytowej zmusił nabywców do ograniczenia kwoty maksymalnej, jaką byli w stanie przeznaczyć na zakup w czasie, gdy ceny całkowite zakupu takich lokali rosły - wyjaśnia Katarzyna Kuniewicz, Head of Research, Otodom Analytics.

Mieszkania coraz mniejsze. Oczekiwania Polaków spadają

Jak dodaje, część z kupujących była w stanie obniżyć swoje oczekiwania względem lokalizacji czy standardu. - Natomiast dla dużej części, wyjściem było zaplanowanie życia na mniejszym metrażu. Jednocześnie 27 proc. osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym dla Otodom Analytics w lutym i marcu 2023 r., powiedziało, że przy trudności w sfinansowaniu zrezygnowałaby z zakupu - mówi. 

Na koniec 2021 roku najczęściej poszukiwane było mieszkanie o metrażu 30-39 mkw. W 2022 popularność zyskały lokale jeszcze mniejsze - do 30 mkw. Ich udział w strukturze zainteresowania wzrósł z 5 do 20 proc., w rezultacie czego mieszkania o metrażu do 40 mkw. stanowiły 54 proc. wszystkich wskazań poszukujących. Jeszcze wyższy odsetek takich wskazań odnotowano w Warszawie i Krakowie (odpowiednio 56 i 55 proc.) - czytamy w raporcie. 

Mieszkania kilka metrów powyżej 30 mkw. mogły jeszcze niedawno być rozpatrywane jako większa kawalerka czy tzw. studio

- piszą analitycy. 

- W ciągu ostatnich trzech lat oczekiwania potencjalnych nabywców względem wielkości mieszkania zmalały i to bez względu na preferowaną liczbę pokoi. Im więcej pomieszczeń, tym mniejszy minimalny metraż akceptowany jest przez poszukujących mieszkania. Z naszego raportu wynika, że na lokale dwupokojowe przypada średnio około 35 mkw., na trzypokojowe 49 mkw., a cztery pokoje z reguły mieszczą się na powierzchni 67-69 mkw. -  komentuje Anna Karaś, Senior Analyst, Residential Research, JLL.

Więcej o: