Mieszkania Polaków się kurczą. W ciągu trzech lat wielkość nieruchomości dwupokojowej zmniejszyła się o dwa metry kwadratowe - wynika z raportu Otodom i JLL. 27 proc. rodzin z dziećmi uznało dwa pokoje z kuchnią o łącznej powierzchni 30-39 m kw. za "akceptowalne do zakupu" - wynika z danych za rok 2022.
Jak czytamy w raporcie, jeszcze w 2018 r. najpopularniejszym typem mieszkań były te z trzema pokojami. W ciągu dwóch lat spadła jednak nie tylko liczba pokoi w poszukiwanych mieszkaniach, ale i oczekiwania Polaków względem metrażu.
- Wygląda na to, że przekonanie: ciasne, ale własne, któremu wciąż hołdujemy w naszym kraju, wraz z gigantycznym wzrostem inflacji i zmniejszeniem dostępności kredytów mieszkaniowych nabrało nowego znaczenia. Spadek zdolności kredytowej zmusił nabywców do ograniczenia kwoty maksymalnej, jaką byli w stanie przeznaczyć na zakup w czasie, gdy ceny całkowite zakupu takich lokali rosły - wyjaśnia Katarzyna Kuniewicz, Head of Research, Otodom Analytics.
Jak dodaje, część z kupujących była w stanie obniżyć swoje oczekiwania względem lokalizacji czy standardu. - Natomiast dla dużej części, wyjściem było zaplanowanie życia na mniejszym metrażu. Jednocześnie 27 proc. osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym dla Otodom Analytics w lutym i marcu 2023 r., powiedziało, że przy trudności w sfinansowaniu zrezygnowałaby z zakupu - mówi.
Na koniec 2021 roku najczęściej poszukiwane było mieszkanie o metrażu 30-39 mkw. W 2022 popularność zyskały lokale jeszcze mniejsze - do 30 mkw. Ich udział w strukturze zainteresowania wzrósł z 5 do 20 proc., w rezultacie czego mieszkania o metrażu do 40 mkw. stanowiły 54 proc. wszystkich wskazań poszukujących. Jeszcze wyższy odsetek takich wskazań odnotowano w Warszawie i Krakowie (odpowiednio 56 i 55 proc.) - czytamy w raporcie.
Mieszkania kilka metrów powyżej 30 mkw. mogły jeszcze niedawno być rozpatrywane jako większa kawalerka czy tzw. studio
- piszą analitycy.
- W ciągu ostatnich trzech lat oczekiwania potencjalnych nabywców względem wielkości mieszkania zmalały i to bez względu na preferowaną liczbę pokoi. Im więcej pomieszczeń, tym mniejszy minimalny metraż akceptowany jest przez poszukujących mieszkania. Z naszego raportu wynika, że na lokale dwupokojowe przypada średnio około 35 mkw., na trzypokojowe 49 mkw., a cztery pokoje z reguły mieszczą się na powierzchni 67-69 mkw. - komentuje Anna Karaś, Senior Analyst, Residential Research, JLL.