Ikea sprzedała siedzibę firmy w Rosji. Wcześniej pozbyła się sklepów

Ikea już w ubiegłym roku zdecydowała o wycofaniu się z Rosji. Z czasem firma wyzbyła się swoich sklepów i fabryk. Teraz sprzedano też główną siedzibę rosyjskiego oddziału szwedzkiego przedsiębiorstwa.

Ingka Holding, właściciel Ikei, sprzedał 100 proc. udziałów w Business Park Chimki. Obiekt, w którym znajdowała się główna siedziba Ikei w Rosji kupiła firma KLS-Khimki - informuje rosyjska agencja TASS. Do transakcji doszło już 21 czerwca, ale dopiero teraz informacja została upubliczniona. Wartość kompleksu oceniono na 4-4,2 mld rubli, czyli około 175 mln zł. 

Zobacz wideo Co w przypadku nuklearnego ataku Rosji? Duda: Państwa NATO stosownie odpowiedzą

Siedziba firmy Ikea w Rosji sprzedana

KLS-Khimki należy do Grigorija Sahakyana, który ma większościowy pakiet 99 proc. akcji. Pozostały 1 proc. należy do Arkadego Danielyana. Sahakyan w przeszłości był współwłaścicielem Sovering Banku. W 2016 roku cofnięto mu jednak licencję i od tego czasu zajmuje się handlem w internecie. W sieci sprzedaje odzież, AGD oraz kosmetyki. Nie poinformowano w jakim celu KLS-Khimki kupiło Business Park Chimki. 

Ikea wstrzymała działalność w Rosji już w marcu 2022 roku, niedługo po tym jak Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. W czerwcu tego samego roku szwedzka sieć zdecydowała o całkowitym wyjściu z Rosji. Sprzedaż fabryk oraz sklepów Ikei na tamtejszym rynku domknięto w marcu 2023 roku. Sprzedaż siedziby można więc uznać za definitywny koniec rosyjskiego oddziału szwedzkiej firmy. Ale Ingka Holding wciąż nie może natomiast znaleźć chętnych na kupno 14 centrów handlowych marki "Mega". 

Ikea rezygnuje ze sprzedaży słodyczy firmy, która nie zniknęła z Rosji

W czerwcu Ikea poinformowała, że wycofuje ze sprzedaży produkty firmy Mondelez. Polski oddział uzasadniał decyzję powołując się na rozwój sprzedaży wyrobów produkowanych pod marką własną. "Decyzja o wycofaniu tych produktów (Mondeleza - red.) wynika z długoterminowej strategii związanej z rozwojem własnych wyrobów cukierniczych pod marką IKEA. Już od wielu lat Ikea stawia na produkty cukiernicze pod marką IKEA i stale rozwija własną ofertę wyrobów czekoladowych i słodyczy" - mówiła wtedy Aneta Gil, liderka ds. komunikacji zewnętrznej IKEA Retail.

Choć IKEA twierdzi, że zakończenie współpracy z firmą Mondelez wynika z chęci rozwoju własnej marki, to w tle wciąż pozostaje wojna w Ukrainie. Szwedzkie media uważają, że jest to cichy bojkot ze strony sklepu meblarskiego, ponieważ koncern, do którego należy m.in. Milka, nie wycofał się z działalności w Rosji.

Więcej o: