Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, które pozwalają ocenić m.in. stan rynku nieruchomości. Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane zatrudniające co najmniej 9 osób w lipcu 2023 r. była wyższa o 1,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Była też niższa o 6,9 proc. w stosunku do czerwca tego roku - informuje GUS w komunikacie.
Urząd podaje też, że produkcja budowlano-montażowa w lipcu 2023 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, była wyższa dla robót o charakterze inwestycyjnym - o 7,4 proc. Natomiast dla robót remontowych - niższa o 7,6 proc. (w ub.r. odpowiednio wzrost o 1,8 proc. oraz 7,5 proc.). Zwiększenie produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 11,8 proc. Zmniejszenie wystąpiło dla firm zajmujących się usługami budowlano specjalistycznymi - o 3,4 proc. Co szczególnie istotne spadek odnotowały też firmy zajmujące się wznoszeniem budynków - o 7,8 proc.
GUS podsumował też dotychczasowe dane za bieżący rok. Od stycznia do lipca, w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022, odnotowano wzrost produkcji budowlano-montażowej w zakresie robót inwestycyjnych - o 12,2 proc. (wzrost o 5,6 proc. w 2022 r.) oraz spadek w zakresie robót remontowych - o 13,2 proc. (wzrost o 18,5 proc. w 2022 r.).
Dane opublikowane przez GUS skomentował w kontekście innych - tych dotyczących sprzedaży detalicznej - mBank. "Kolejna paczka dość słabych danych w lipcu. Sprzedaż detaliczna (realnie) nieznacznie tylko odbija (-4,0 proc. r/r vs -4,7 proc. poprzednio), budowlanka z głową ledwie ponad wodą (1,1 proc. r/r vs 1,5 proc. r/r poprzednio). Stan gospodarki odzwierciedla jakość naszych ostatnich prognoz" - piszą analitycy.