Nieoficjalnie: Amazon wchodzi do Polski. "W siedzibie Allegro zrobiło się ponoć bardzo gorąco"

Robert Kędzierski
Według nieoficjalnych informacji w ciągu kilku tygodni Amazon, największy sklep internetowy świata, ma wejść do Polski "na całego". To mogłoby oznaczać spore zmiany na polskim rynku.

Portal InnPoland, powołując się na własnych informatorów, podaje, że za kilka tygodni Amazon uruchomi polską wersję swojego sklepu. Podaje kilka dowodów na to, że coś przełomowego wisi w powietrzu.

Według naszych informacji może się to stać już za kilka tygodni. W poznańskiej siedzibie Allegro zrobiło się z tego powodu ponoć bardzo gorąco.

- pisze portal. Powodem miałoby być niezadowolenie części sprzedawców, którzy narzekają na niedawne podniesienie części opłat. 

Najważniejszym argumentem miałyby być przecieki pochodzące od informatorów. Wedle nich Amazon miałby wejść do Polski już w październiku.

Inną przesłaną poświadczającą decyzję giganta internetowego handlu miałoby być trafienie Amazona do porównywarki cen Ceneo.pl. Argument wydaje się słuszny, należy jednak pamiętać o tym, że Ceneo należy do grupy Allegro. W porównywarce miały się jednak znaleźć ceny aż 164 tys. towarów Amazona, a to o czymś świadczy. 

Dodatkowym argumentem jest uruchomienie polskojęzycznej wersji aplikacji mobilnej Amazona, o czym amerykańska firma poinformowała w poniedziałek.

Bezpłatna aplikacja dostępna jest dla urządzeń z systemem Android (w usłudze Google Play pod nazwą „Amazon Shopping”) oraz iOS (w App Store pod nazwą „Amazon”) i po zalogowaniu automatycznie przypisuje polskich użytkowników do serwisu Amazon.de.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowej obecności Amazon w Polsce i planujemy dalszy rozwój inwestycji oraz usług dla klientów w kraju

– powiedziała Marzena Więckowska, rzecznik prasowy Amazona.

Duża zmiana dla konsumentów

Zalet wejścia Amazonu do Polski jest co najmniej kilka. Po pierwsze, sklep często oferuje darmową wysyłkę, za punkt honoru stawia sobie terminowość doręczania przesyłek. Po drugie jest chwalony za poziom obsługi klienta. 

Sporą zaletą jest też program Amazon Prime. Gigant internetu oferuje swoim klientom dostęp do bazy filmów i seriali, a także licznych promocji. Program ten jest już dostępny dla polskich konsumentów. Podobnie jak z polskojęzyczna wersja sklepu Amazon.de.

Dużą kartą przetargową Amazona jest też posiadanie kilku centrów logistycznych w Polsce. W tej chwili obsługują one przede wszystkim zamówienia dla mieszkańców Europy Zachodniej. 

Czytaj też: Chiński portal chce konkurować z Allegro. Daje darmową gwarancję na smartfony. 

Niestety nie mamy możliwości potwierdzenia nieoficjalnych informacji u źródła. Polityka informacyjna Amazon nie przewiduje jakichkolwiek komentarzy dotyczących inwestycji czy nowości przed ich wprowadzeniem. 

W zeszłym roku Allegro uruchomił swoją niemieckojęzyczną stronę, która miała umożliwić podbój zachodniego rynku przez polskich sprzedawców. Popularność serwisu nie była jednak zbyt duża. Czy Amazon ma większe szanse zawojować nasz rynek handlu internetowego, którego niekwestionowanym liderem jest Allegro? Czy przyciągnie do siebie sprzedawców na tyle odczuwalnie, że zmieni układ sił na polskim rynku handlu online? 

***

Więcej o: