TCL stworzyło prototyp niezwykłego smartfona. Można go zarówno rozłożyć, jak i rozwinąć

Urządzenie stworzone przez TCL to na razie jedynie prototyp, jednak wyglądający imponująco. Jeśli Fold n'Roll wejdzie kiedyś do sprzedaży, może stać się najlepszym połączeniem smartfonu i tabletu na rynku.
Zobacz wideo Samsung Galaxy Z Fold 2 to futurystyczny gadżet dla nielicznych. Kosztuje fortunę

Chińska firma TCl nie od dziś interesuje się elastycznymi ekranami. W przeszłości też niejednokrotnie mówiła o tym, w jaki sposób można byłoby je zastosować, aby ułatwić nam życie. W styczniu 2021 roku przedsiębiorstwo pokazało chociażby prototyp tableta o przekątnej 17 cali, który można zwinąć do niewielkiej rolki.

Teraz prezentuje telefon, który może być najciekawszym składakiem na rynku. A na ten moment jest przynajmniej najbardziej oryginalnym konceptem tego typu ostatnich lat.

Smartfon, który składa się i zwija

TCL Fold n’Roll to urządzenie 3 w 1 - może być smartfonem, tzw. phabletem lub pełnowymiarowym tabletem. W przypadku opcji nr 1 mówimy o telefonie z ekranem o przekątnej 6,87 cala i wymiarach przypominających zwyczajny smartfon.

Teraz wystarczy rozłożyć go, aby zmienił się w phablet z ekranem o sporej przekątnej 8,85 cala. Mechanizm składania (ekranem na zewnątrz) przypomina to, co mieliśmy w przypadku Huawei Mate X i Xs, a więc dwóch pierwszych składaków Huawei (przy trzecim firma zmieniła koncepcję).

 

Fold n’Roll został też wyposażony w mechanizm rozwijania ekranu, dzięki czemu z phableta może automatycznie rozwinąć się do tableta. Zyskuje wtedy nieco bardziej panoramiczne proporcje i ekran o przekątnej aż 10 cali.

Urządzenie TCL łączy więc dwie koncepcje. Zaprezentowany przez Samsunga, a później również Huawei mechanizm składanego smartfona oraz metodę rozwijania ekranu, którą (nomen omen) rozwija Oppo.

TCL Fold n’Roll nie trafi jednak prędko do sprzedaży (o ile w ogóle). Producent wciąż nad nim pracuje, bo do ulepszenia pozostało kilka elementów. Jednym z problemów może być chociażby wytrzymałość elastycznego ekranu, z którą - jak już zdążyliśmy się przekonać - w składanych smartfonach bywają problemy.

Więcej o: