"Grace Hopper" połączyła Nowy Jork z Bilbao. Transatlantycki kabel Google zacznie działać w 2022 r.

Google skończyło układanie podwodnego kabla internetowego. "Grace Hopper" połączyła Nowy Jork z Bilbao oraz Bude w Wielkie Brytanii. Kabel ma zostać uruchomiony w 2022 roku.

Mimo ery bezprzewodowego internetu i tysięcy satelitów na orbicie wciąż najszybszym sposobem przesyłu danych jest bezpośrednie połączenie kablem. Szczególnie przy ciągle rosnącej ilości danych, z których część wymaga stabilnego połączenia. Z tego powodu wciąż kładzie się kolejne kable na dnach oceanów. Budowa jednego z nich właśnie się skończyła. 

Zobacz wideo Nawet Google czasami się myli. Największe wpadki internetowego giganta [TOPtech]

Google położył "Grace Hopper"

Google poinformował, że zakończył proces kładzenia liczącego 6,2 tys. kilometrów kabla "Grace Hopper". Nazwy kabli to często hołd dla zasłużonych dla historii postaci. Tym razem padło na amerykańską pionierkę informatyki. "Grace Hopper" łączy Nowy Jork z hiszpańskim Bilbao oraz brytyjskim Bude. Przepustowość kabla sięga 350 terabajtów na sekundę. Zastosowano w nim technologię przełączania światłowodów, co ma zapewnić stabilne łącze, nawet w kryzysowych sytuacjach.

"Grace Hopper" rozpocznie działanie w 2022 roku. Na początku roku Google informowało z kolei, że do przesyłu danych gotowy jest kabel Dunant, który łączy dwa centra Google Cloud zlokalizowane w stanie Wirginia oraz w Belgii.

"Grace Hopper" to jeden z krótszych kabli

Pierwszy kabel transatlantycki położono w 1866 roku. Uległ zniszczeniu już miesiąc po jego położeniu, gdy użyto na nim zbyt wysokiego napięcia, by zwiększyć prędkość przesyłania telegramów. Podobne kable do "Grace Hopper" kładzie się więc od przeszło 150 lat. 

Są jednak też dłuższe konstrukcje tego rodzaju. Rekordzistą jest Fiber-Optic Link Around the Globe (FLAG) - podmorski światłowodowy kabel telekomunikacyjny o długości 28 tys. km łączący wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, Wielką Brytanię i Japonię. Rekord ten może pobić jednak Facebook, który planuje położenie kabla 2Africa, który ma liczyć 37 tys. km długości. 

Więcej o: