Windows 11 zaskakująco popularny. Zyskuje użytkowników dwa razy szybciej niż poprzednik

Microsoft przyznał właśnie, że adaptacja systemu Windows 11 przebiega nawet szybciej, niż oczekiwano. Nowy system pojawia się na komputerach aż dwukrotnie szybciej niż Windows 10. Czyżby wszyscy tak polubili "Jedenastkę"?
Zobacz wideo Kultowy XP i "pluskwa millenijna". Oto najlepsze i najgorsze wersje Windowsa [TOPtech]

Prezentacja systemu Windows 11 (w październiku 2021 roku) okazała się sporym zaskoczeniem, bo wbrew wcześniejszym deklaracjom Microsoft nie poprzestał na Windowsie 10, ale pokazał jego następcę. Wygląda jednak na to, że użytkownicy ciepło przyjęli nowy system operacyjny. A na to przynajmniej wskazują statystyki Microsoftu.

Windows 11 zyskuje popularność dwa razy szybciej niż Windows 10

Z danych producenta wynika, że Windows 11 zdobywa rynek dwukrotnie szybciej niż poprzednia wersja "Okienek". Jak dodaje Microsoft, ze wszystkich wersji systemu Windows każdego miesiące korzysta aktywnie ok. 1,4 mld osób na całym świecie.

Dokładnych danych dotyczących "Jedenastki" nie podano, jednak - jak wylicza serwis Komputer Świat -  Windows 10 w pół roku od debiutu znalazł się na 200 mln urządzeń. Oznaczałoby to, że z Windows 11 korzysta obecnie (po ok. 3,5 miesiąca od premiery) przynajmniej ok. 300 mln osób.

Skąd większa popularność Windowsa 11?

Dane są zaskakujące, bo kilka lat temu Microsoft stawał na głowie, aby "zachęcić" (a właściwie zmusić) jak największą liczbę osób do przesiadki na Windows 10. W ruch poszły chociażby wyskakujące komunikaty przypominające o możliwości przesiadki. Pomógł też fakt, że Windows 8 i 8.1 raczej nie zaskarbił sobie sympatii użytkowników i wielu z nich wolało czym prędzej wykonać uaktualnienie do nowego systemu.

W przypadku Windows 11 wpływ na szybką adaptację mogą mieć dwa czynniki. Po pierwsze system jest oferowany w ramach darmowej aktualizacji. Tu trzeba jednak zaznaczyć, że Windows 10 przez długi czas też można było dostać za darmo. Na niekorzyść "Jedenastki" działa też fakt, że nowszy system ma większe wymagania, których nie spełnia spora część starszych komputerów.

Po drugie (i chyba bardziej istotne) obecnie na rynku obserwujemy spore zapotrzebowanie na nowe komputery. Z danych Canalys, na które powołał się Microsoft wynika, że w 2021 roku sprzedano na wiecie 340 mln nowych komputerów, czyli o 27 proc. więcej niż w 2020 roku. Od ponad trzech miesięcy nowe sprzęty trafiają już do sklepów najczęściej z zainstalowanym Windowsem 11, co zapewne bardzo pozytywnie wpływa na tempo adaptacji.

Więcej o: