BioNTech rezygnuje na razie z ochrony patentowej swojej szczepionki przeciw COVID-19

Według doniesień mediów, firma farmaceutyczna BioNTech z siedzibą w Moguncji chce tymczasowo powstrzymać się od egzekwowania ochrony patentowej dla swojej szczepionki przeciwko COVID-19.

Jak poinformowała rzeczniczka firmy, cytowana przez „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, producent nie podejmie działań prawnych przeciwko ewentualnym naśladowcom jego produktu do czasu zakończenia pandemii koronawirusa. Taką samą obietnicę kilka miesięcy temu złożyła już amerykańska firma Moderna.

Szczepionki firm BioNTech i Moderna przeciw COVID-19 są oparte na nowej technologii mRNA i jak dotąd wykazały najwyższą skuteczność spośród wszystkich zatwierdzonych szczepionek przeciwko koronawirosowi. Wokół ochrony patentowej dla szczepionki rozgorzała w ostatnim czasie gorąca polityczna dyskusja. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opowiada się za generalnym zawieszeniem ochrony patentowej, aby móc zaopatrywać ludność biedniejszych krajów w szczepionki po korzystnej cenie

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

UE otwarta na dyskusję, Merkel sceptyczna

USA ogłosiły w ubiegłym tygodniu, że będą popierać żądania zawieszenia międzynarodowej ochrony patentowej dotyczącej szczepionek i leków na koronawirusa na forum Światowej Organizacji Handlu.

Unia Europejska oświadczyła, że jest otwarta na dyskusję, aby omówić odpowiednie kroki. Kanclerz Niemiec Angela Merkel (CDU) jest sceptycznie nastawiona do ujawnienia patentów szczepionek przeciwko COVID-19. 

(EPD/gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Rakieta Długi Marsz 5 Koniec Długiego Marszu. Szczątki rakiety spadły do Oceanu Indyjskiego

Więcej o: