WMO: W ciągu 50 lat liczba katastrof wzrosła pięciokrotnie z powodu zmian klimatu

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała raport, z którego wynika, że katastrofy związane z pogodą, klimatem lub zagrożeniem wodnym w ciągu ostatnich 50 lat zdarzały się średnio codziennie i każdego dnia zabijały średnio 115 osób. Według obliczeń, straty te wyniosły 3,64 biliona dolarów.

Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna, zmiany klimatu prowadzą do coraz to bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Z drugiej strony - nowoczesna technologia, która pozwala wcześniej ostrzegać ludzi przed zagrożeniami sprawia, że liczba zgonów zmniejszyła się.

Zobacz wideo Lodowce w Arktyce topnieją. Jak zmiany wpłyną na resztę świata?

Ekstremalne warunki pogodowe. WMO publikuje raport

Jak wynika z raportu "Atlas of Mortality and Economic Losses from Weather, Climate and Water Extremes (1970-2019)", na całym świecie doszło do około 11 tys. katastrof, które miały miejsce w latach 1979-2019. Raport wskazuje m.in. na suszę w Etiopii w 1983 r., która była najbardziej śmiercionośnym wydarzeniem spowodowanym katastrofą klimatyczną. Wówczas życie straciło 300 tys. osób.

W raporcie omówiono również przypadek huraganu Katrina w 2005 r., który był z kolei najbardziej kosztowny i wiązał się stratami w wysokości 163,61 miliardów dolarów.

Jak wynika z raportu, od 1970 do 2019 roku zagrożenia pogodowe, klimatyczne i wodne stanowiły 50 proc. wszystkich katastrof, 45 proc. wszystkich zgłoszonych zgonów i 74 proc. wszystkich zgłoszonych strat gospodarczych. Ponad 91 proc. zgonów miało miejsce w krajach rozwijających się.

W czasie suszy doszło do 650 tys. zgonów; w czasie burz do ponad 577 tys. zgonów; w czasie powodzi ponad 58 tys. zgonów, a z powodu ekstremalnych temperatur śmierć poniosło ponad 55 tys. osób.

Plama oleju zbliża się do wybrzeża Cypru Plama ropy dotrze do wybrzeży Cypru. "Stoimy przed groźbą katastrofy"

Największe straty gospodarcze przynoszą burze i powodzie

WMO wskazuje jednak na spadek liczby zgonów. "Liczba zgonów spadła prawie trzykrotnie od 1970 do 2019 roku. Dokładnie to spadła z "ponad 50 tys. zgonów w latach 70. do mniej niż 20 tys. w 2010 roku. W latach 70. i 80. odnotowano średnio 170 powiązanych zgonów dziennie. W latach 90. ta średnia spadła o jedną trzecią do 90 powiązanych zgonów dziennie, a następnie w 2010 roku do 40 powiązanych zgonów dziennie" - podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna.

Największe straty gospodarcze przyniosły burze (521 miliardów dolarów) i powodzie (115 miliardów dolarów). Jak wynika z raportu, najbardziej kosztownymi katastrofami były: huragan Katrina, gdzie straty wyniosły 163 miliardy dolarów; huragan Harvey ze stratą prawie 97 miliardów dolarów i huragan Maria - ponad 69 miliardów dolarów.

Wyprawa na Spitsbergen "Zimne wybrzeża" i "ostre szczyty" w obliczu zmian klimatu. Relacja z wyprawy na Spitsbergen!

*****

Zmiany klimatu sprawiają, że huragany są coraz silniejsze

Według aktualnej wiedzy naukowej globalne ocieplenie sprawia, że sztormy tropikalne zagrażające wybrzeżom obu Ameryk, Azji i Afryki będą częstsze i silniejsze. Cieplejsza woda oceanów jest "paliwem" dla huraganów; wyższy poziom morza zwiększa ryzyko fali sztormowej; w cieplejszym powietrzu może być więcej wilgoci, co oznacza bardziej intensywne ulewy. Według niektórych badań z powodu zmian klimatu huragany mogą też przesuwać się wolniej, co oznacza, że dany obszar jest dłużej narażony na wiatr i deszcz.

Niektóre badania naukowe wskazują, że o ile sama liczba huraganów niekoniecznie wzrasta, za to stają się one bardziej niebezpieczne, generują większe sumy opadów, silniejsze porywy wiatru i powstają szybciej.

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl

Więcej o: