Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna, zmiany klimatu prowadzą do coraz to bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Z drugiej strony - nowoczesna technologia, która pozwala wcześniej ostrzegać ludzi przed zagrożeniami sprawia, że liczba zgonów zmniejszyła się.
Jak wynika z raportu "Atlas of Mortality and Economic Losses from Weather, Climate and Water Extremes (1970-2019)", na całym świecie doszło do około 11 tys. katastrof, które miały miejsce w latach 1979-2019. Raport wskazuje m.in. na suszę w Etiopii w 1983 r., która była najbardziej śmiercionośnym wydarzeniem spowodowanym katastrofą klimatyczną. Wówczas życie straciło 300 tys. osób.
W raporcie omówiono również przypadek huraganu Katrina w 2005 r., który był z kolei najbardziej kosztowny i wiązał się stratami w wysokości 163,61 miliardów dolarów.
Jak wynika z raportu, od 1970 do 2019 roku zagrożenia pogodowe, klimatyczne i wodne stanowiły 50 proc. wszystkich katastrof, 45 proc. wszystkich zgłoszonych zgonów i 74 proc. wszystkich zgłoszonych strat gospodarczych. Ponad 91 proc. zgonów miało miejsce w krajach rozwijających się.
W czasie suszy doszło do 650 tys. zgonów; w czasie burz do ponad 577 tys. zgonów; w czasie powodzi ponad 58 tys. zgonów, a z powodu ekstremalnych temperatur śmierć poniosło ponad 55 tys. osób.
WMO wskazuje jednak na spadek liczby zgonów. "Liczba zgonów spadła prawie trzykrotnie od 1970 do 2019 roku. Dokładnie to spadła z "ponad 50 tys. zgonów w latach 70. do mniej niż 20 tys. w 2010 roku. W latach 70. i 80. odnotowano średnio 170 powiązanych zgonów dziennie. W latach 90. ta średnia spadła o jedną trzecią do 90 powiązanych zgonów dziennie, a następnie w 2010 roku do 40 powiązanych zgonów dziennie" - podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna.
Największe straty gospodarcze przyniosły burze (521 miliardów dolarów) i powodzie (115 miliardów dolarów). Jak wynika z raportu, najbardziej kosztownymi katastrofami były: huragan Katrina, gdzie straty wyniosły 163 miliardy dolarów; huragan Harvey ze stratą prawie 97 miliardów dolarów i huragan Maria - ponad 69 miliardów dolarów.
*****
Według aktualnej wiedzy naukowej globalne ocieplenie sprawia, że sztormy tropikalne zagrażające wybrzeżom obu Ameryk, Azji i Afryki będą częstsze i silniejsze. Cieplejsza woda oceanów jest "paliwem" dla huraganów; wyższy poziom morza zwiększa ryzyko fali sztormowej; w cieplejszym powietrzu może być więcej wilgoci, co oznacza bardziej intensywne ulewy. Według niektórych badań z powodu zmian klimatu huragany mogą też przesuwać się wolniej, co oznacza, że dany obszar jest dłużej narażony na wiatr i deszcz.
Niektóre badania naukowe wskazują, że o ile sama liczba huraganów niekoniecznie wzrasta, za to stają się one bardziej niebezpieczne, generują większe sumy opadów, silniejsze porywy wiatru i powstają szybciej.
Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.