WMO: W ciągu 50 lat liczba katastrof wzrosła pięciokrotnie z powodu zmian klimatu

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała raport, z którego wynika, że katastrofy związane z pogodą, klimatem lub zagrożeniem wodnym w ciągu ostatnich 50 lat zdarzały się średnio codziennie i każdego dnia zabijały średnio 115 osób. Według obliczeń, straty te wyniosły 3,64 biliona dolarów.

Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna, zmiany klimatu prowadzą do coraz to bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Z drugiej strony - nowoczesna technologia, która pozwala wcześniej ostrzegać ludzi przed zagrożeniami sprawia, że liczba zgonów zmniejszyła się.

Zobacz wideo Lodowce w Arktyce topnieją. Jak zmiany wpłyną na resztę świata?

Ekstremalne warunki pogodowe. WMO publikuje raport

Jak wynika z raportu "Atlas of Mortality and Economic Losses from Weather, Climate and Water Extremes (1970-2019)", na całym świecie doszło do około 11 tys. katastrof, które miały miejsce w latach 1979-2019. Raport wskazuje m.in. na suszę w Etiopii w 1983 r., która była najbardziej śmiercionośnym wydarzeniem spowodowanym katastrofą klimatyczną. Wówczas życie straciło 300 tys. osób.

W raporcie omówiono również przypadek huraganu Katrina w 2005 r., który był z kolei najbardziej kosztowny i wiązał się stratami w wysokości 163,61 miliardów dolarów.

Jak wynika z raportu, od 1970 do 2019 roku zagrożenia pogodowe, klimatyczne i wodne stanowiły 50 proc. wszystkich katastrof, 45 proc. wszystkich zgłoszonych zgonów i 74 proc. wszystkich zgłoszonych strat gospodarczych. Ponad 91 proc. zgonów miało miejsce w krajach rozwijających się.

W czasie suszy doszło do 650 tys. zgonów; w czasie burz do ponad 577 tys. zgonów; w czasie powodzi ponad 58 tys. zgonów, a z powodu ekstremalnych temperatur śmierć poniosło ponad 55 tys. osób.

Największe straty gospodarcze przynoszą burze i powodzie

WMO wskazuje jednak na spadek liczby zgonów. "Liczba zgonów spadła prawie trzykrotnie od 1970 do 2019 roku. Dokładnie to spadła z "ponad 50 tys. zgonów w latach 70. do mniej niż 20 tys. w 2010 roku. W latach 70. i 80. odnotowano średnio 170 powiązanych zgonów dziennie. W latach 90. ta średnia spadła o jedną trzecią do 90 powiązanych zgonów dziennie, a następnie w 2010 roku do 40 powiązanych zgonów dziennie" - podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna.

Największe straty gospodarcze przyniosły burze (521 miliardów dolarów) i powodzie (115 miliardów dolarów). Jak wynika z raportu, najbardziej kosztownymi katastrofami były: huragan Katrina, gdzie straty wyniosły 163 miliardy dolarów; huragan Harvey ze stratą prawie 97 miliardów dolarów i huragan Maria - ponad 69 miliardów dolarów.

*****

Zmiany klimatu sprawiają, że huragany są coraz silniejsze

Według aktualnej wiedzy naukowej globalne ocieplenie sprawia, że sztormy tropikalne zagrażające wybrzeżom obu Ameryk, Azji i Afryki będą częstsze i silniejsze. Cieplejsza woda oceanów jest "paliwem" dla huraganów; wyższy poziom morza zwiększa ryzyko fali sztormowej; w cieplejszym powietrzu może być więcej wilgoci, co oznacza bardziej intensywne ulewy. Według niektórych badań z powodu zmian klimatu huragany mogą też przesuwać się wolniej, co oznacza, że dany obszar jest dłużej narażony na wiatr i deszcz.

Niektóre badania naukowe wskazują, że o ile sama liczba huraganów niekoniecznie wzrasta, za to stają się one bardziej niebezpieczne, generują większe sumy opadów, silniejsze porywy wiatru i powstają szybciej.

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl

Więcej o: