Koronawirus. Chiny ostrzegają, że zimą wirus może przenosić się w ładunkach cargo

Koronawirus zdaniem chińskich naukowców, może przetrwać w niskich temperaturach i wciąż być zaraźliwy. Z tego powodu władze uważają, że zakażeniom winny jest transport zagranicznej żywności.

Chińskie władze winą za część pojedynczych przypadków zakażeń koronawirusem w tym kraju obarczają transporty zagranicznej mrożonej żywności. W opinii chińskich naukowców patogen może nie tylko przetrwać w niskich temperaturach, ale jest też zaraźliwy. Jeden z głównych chińskich epidemiologów ostrzega, że zimą podobne sytuacje mogą dotyczyć nie tylko mrożonej żywności, lecz także wszelkich ładunków cargo przesyłanych drogą morską, lotniczą i lądem.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie . Tu mogą oddawać osocze ozdrowieńcy po COVID-19Koronawirus w Polsce. Ulga podatkowa dla ozdrowieńców, którzy oddali osocze

Wu Zunyou to główny epidemiolog Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób. W wywiadzie dla dziennika "Global Times" ekspert stwierdził, że w zimowych miesiącach nie tylko mrożona żywność, ale też wszelkie transporty cargo potencjalnie mogą stanowić zagrożenie ze względu na możliwość obecności na nich koronawirusa. Chiński epidemiolog poinformował, że koronawirus dłużej utrzymuje się w niższych temperaturach.

Zobacz wideo to nie dziwi”

Pracownicy pracujący przy transporcie zakażeni koronawirusem

W weekend na szanghajskim międzynarodowym lotnisku Pudong koronawirusa wykryto u dwóch pracowników światowych koncernów spedycyjnych. Obydwaj mężczyźni - zdaniem chińskich władz - zakazili się podczas wyładunku transportu cargo z samolotu. W Chinach wciąż odnotowywane są jednak pojedyncze przypadki lokalnych zakażeń. Chińskie władze tłumaczą je głównie kontaktem z opakowaniami zagranicznej żywności bądź kontenerami, które miały zostać skażone podczas procesu załadunku. Kwestia zakażeń koronawirusem poprzez kontakt z patogenem na opakowaniach mrożonej żywności budzi wiele dyskusji.

Wigilia. Zdjęcie ilustracyjneLimit 5 osób to "zalecenie". Ale za jego złamanie grozi kara do 30 tys zł.

Inni naukowcy potwierdzają doniesienia chińskich badaczy

O tym, że wirus SARS-CoV-2 jest w stanie przeżyć w niskich temperaturach, wiemy niema od poczatku pandemii. Prof. Miłosz Parczewski już w marcu mówił, że koronawirus lub zimno i zachowuje nim żywotność. Żywotności wirusa w różnych temperaturach przyjrzeli się także badacze ze szwajcarsko-niemieckiego zespołu. Potwierdzili, że wirus jest w stanie przeżyć w niskich temperaturach, ale poza organizmami żywymi, jego zdolność do zakażania szybko i gwałtowanie spada.