Rosja. Moskwa ogłasza tydzień wolnego od pracy. Nadzwyczajne rygory, by walczyć z pandemią

W Moskwie rośnie liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem, władze miasta zdecydowały się więc na radykalne kroki. Do 20 czerwca będą obowiązywać restrykcje, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się epidemii.
Zobacz wideo Na wakacje zostaną otwarte dyskoteki, a w kinach zjemy popcorn

Od dziś (niedzieli 13 czerwca) przez tydzień w Moskwie obowiązują nadzwyczajne rygory, które zarządził mer miasta, Siergiej Sobianin. Chodzi o bezpieczeństwo sanitarne, związane z pandemią koronawirusa. 

Rosja. Moskwa ogłasza tydzień wolnego od pracy

Administracja rosyjskiej stolicy ogłosiła między innymi, że od 15 do 19 czerwca mieszkańcy miasta mają dni wolne od pracy (w poniedziałek 14 czerwca w Rosji jest święto). Zamknięte zostaną też miejsca odwiedzane najczęściej przez dzieci, położone w parkach i centrach handlowych, jak również osiedlowe place zabaw. Przeprowadzone zostaną kontrole wszystkich miejsc publicznych, w których Moskwianie są zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych. Osoby starsze i chore proszone są o pozostanie w domach. Bary i restauracje mają być zamknięte między 23:00 a 6:00, a punkty gastronomiczne w galeriach handlowych zupełnie. 

Pandemia koronawirusa. Rośnie liczba zakażeń w Moskwie

Nadzwyczajne środki podjęto z powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażonych koronawirusem. Tylko w sobotę i tylko w Moskwie stwierdzono blisko 6700 nowych przypadków, najwięcej od 26 grudnia ubiegłego roku. Władze chcą uniknąć zatoru w opiece zdrowotnej i przepełnienia szpitali.

"W ciągu ostatniego tygodnia sytuacja z rozprzestrzenianiem się COVID-19 stała się znacznie bardziej skomplikowana. Liczba nowo zdiagnozowanych przypadków skoczyła do szczytowych wartości z zeszłego roku. Znowu jesteśmy zmuszeni do zmiany przeznaczenia tysięcy łóżek w szpitalach miejskich. I najbardziej niepokojąca rzecz: lekarze mówią, że jest wielu ciężko chorych pacjentów. I to nie tylko wśród pacjentów z tradycyjnych grup ryzyka. Wiele osób w średnim wieku, a nawet młodych, poważnie choruje. Nie sposób nie zareagować na taką sytuację" - napisał w sobotnim komunikacie mer Siergiej Sobianin, ogłaszając nowe obostrzenia. 

Więcej o: